Senākie aptieku iemītnieki


Sākums  Ievads  Vēsture  Zāles  Zāļu formas  Tējas  Antibiotikas  Lietošanas mērķi   Anekdotes Saites


New Page 8
   

Zāļu iedalījums pēc izmantošanas iespējām

Zāļu iedalījums pēc izmantošanas iespējām

Savelkošie līdzekļi

Asins apturēšanas līdzekļi

Kairinātāj līdzekļi

Prethistamīna līdzekļi

Piededzināšanas līdzekļi

Nomierinošie līdzekļi

 

Zāļu iedalījums pēc izmantošanas iespējām

Šeit minēti dažādi līdzekļi, kuri noder dažādās dzīves situācijas un pie dažādām traumām. Šie līdzekļi ir gan mūsdienās, gan arī agrāk lietoti.

Savelkošie līdzekļi

Pie tiem pieder vielas, kuras, savienojoties ar olbvielām, veido blīvus albuminātus, kuri pasargā dziļākos audus no nevēlamiem kairinājumiem. Albumināta plēvei pārklājot jušanas nervu galus, samazinās ādas vai gļotādas jutība. Savelkošie līdzekļi ir svina un alumīnija sāļi, kā arī augu miecvielas, gk. Tanīns. Tanīnu lieto dažādos šķīdumos iekaisumu, apdegumu un citu brūču ārstēšanā čūlu, izgulējumu vai brūču ārstēšanā. Miecvielas ir arī ozola mizā (lieto novārījuma veidā 1:10 mutes un kakla skalošanai), zalkšu sūrenes sakneņos (lieto tāpat kā ozola mizu), asinszāles lakstos un salvijas lapās.

Asins apturēšanas līdzekļi

Hemostatiskie līdzekļi. Asiņošanu no sīkiem asinsvadiem (kapilāriem) vietēji var apturēt ar vielām, kas sašaurina asinsvadus, — adrenalīnu, noradrenalīnu, naftizīnu u.c. uz asiņojošās virsmas uzliek šo vielu šķidrumā samitrinātu tamponu. Organismā ievadīt šīs vielas asiņošanas gadījumā nedrīkst, jo tad paaugstinās asinsspiediens un asiņošana var pastiprināties. Lieto arī k vitamīna preparātus, kas veicina protrombīna un prokonvertīna biosintēzi (šīs vielas nepieciešamas asins recēšanas procesā). K vitamnu var atrast šķidraja nātru ekstraktā Ja asiņošana saistīta ar kapilāru patoloģiskām pārmaiņām (trauslums, palielināta caurlaidība), lieto C un P vitamīnus.

Kairinātāj līdzekļi

Vielas, kas kairina jušanas nervu galus ādā un gļotādā, šķīst taukos un iet cauri nebojātu segaudu virsmām.Pie kairinātāji līdzekļi pieder dažādas ēteriskās eļļas (terpentīns, kampars, mentols). Ožamais spirts, rūgtvielas (vērmeļu tinktūra, rūgtā tinktūra), vemšanas līdzekļi, atkrēpošanas līdzekļi, caurejas līdzekļi, žultsdzinēji līdz. Sinepju plāksterus vai piparu plāksterus izmanto bronhīta un plaušu karsoņa ārstēšanā.Tā,piemēram, izmanto kairinošo līdzekli - ožamo spirtu, kuru dod ostīt ģīboņa gadījumā. Mentols, kairinot nervu galus mutes gļotādā, paplašina sirds vainagartērijas, tāpēc to izmanto stenokardijas gadījumā.

Prethistamīna līdzekļi

Vielas, kas samazina organisma reakciju uz histamīnu, neļaujot attīstīties sārtumam (kapilāru paplašināšanās), tūskai (pastiprināta kapilāru caurlaidība) un niezei (jušanas nervu galu kairinājums). Prethistamīna līdzekļi novērš arī alerģiskas parādības un anafilaktisko šoku, kuru pamatā ir pārmērīga histamīna atbrīvošanās audos. Pie prethistamīna līdzekļi pieder dimedrols, etizīns, diprazīns (pipolfēns), diazolīns, suprastīns un citi. Prethistamīna līdzekļi izmanto dažādu alerģisku slimību (nātrenes, alerģisko iesnu, bronhiālās astmas, siena drudža, serumslimības) ārstēšanā. Lielākā daļa prethistamīna līdzekļi darbojas pret visām histamīna izraisītām parādībām (galvassāpēm, sārtumu, tūsku). Izņemot kuņģa sulas sekrēcijas pastiprināšanos. Prethistamīna līdzekļi, izņemot diazolīnu, nomierina cns, tāpēc nereti tos lieto par nomierinošiem līdz. Un pat miega līdzekļiem, kā arī narkozes līdzekļu un pretsāpju līdzekļu iedarbības pastiprināšanai.

Piededzināšanas līdzekļi

Vielas, kas izraisa audu olbaltumvielu koagulāciju (sarecēšanu). Pie piededzināšanas līdzekļi pieder koncentrēta slāpekļskābe, trihloretiķskābe, sudraba nitrāts, vara sulfāts, cinka sulfāts, joda šķīdums spirtā, kālija permanganāts. Mazā koncentrācijā piededzināšanas līdzekļi lieto par savelkošām vielām. Piededzināšanas līdzekļi izmanto kārpu, polipu, čūlu, varžaču, angiomu, granulomu piededzināšanai. Nepareiza piededzināšanas līdzekļi lietošana var veicināt ļaundabīgu audzēju veidošanos.

Nomierinošie līdzekļi

Vielas, kas nomierina CNS. Par nomierinošajiem līdzekļi plaši ir lietoti trankvilizatoru grupas preparāti — meprotānu, hlordiazepoksīdu (elēniju). Ļoti spēcīga nomierinoša iedarbība ir neiroleptiskajiem līdzekļiem — aminazīnam, tioridazmam (melerilam), metorīnam u.c, kurus izmanto psihožu ārstēšanā. Nomierinoši var darboties miega līdzekļi mazās devās, piemēram, fenobarbitāls.to, ka sastavdaļuvar atrast kombinētos nomierinošajos līdzekļo (piem., korvalolā, valokordīnā). Nomierinoši darbojas arī bromīdi. Pie sedatīvajiem līdzekļiem pieder arī daži augu preparāti, piem., baldriāna saknenis ar saknēm. To parasti lieto uzlējuma veidā, bieži kombinējot ar bromīdiem. Izmanto arī baldriāna tinktūru. Baldriānam līdzīgi darbojas māteres tinktūra.

 

Ilze Jakovļeva 2011 ilze1971@inbox.lv