Senākie aptieku iemītnieki


Sākums  Ievads  Vēsture  Zāles  Zāļu formas  Tējas  Antibiotikas  Lietošanas mērķi   Anekdotes Saites


New Page 6
 

Tēju ietekme uz organismu

Tēju ietekme uz organismu

Kliņģerīšu tēja

Meža aveņu tēja

Bērza lapu un pumpuru tēja

Cigoriņu tēja

Dzērveņu tēja

Kazeņu tēja

Ķimeņu tēja

Kumelīšu tēja

Piparmētru tēja

Viršu tēja

Sarkano āboliņu tēja

Zaļā tēja 

Tēju ietekme uz organismu.

Tējas un dažādi augu uzlejumi tiek izmantoti jau kopš seniem laikiem. Tējas joprojām var nodrošinat mūsu organism ar tam nepieciešamajām vielām un arī atvieglot atveseļošanas procesu.  

 Kliņģerīšu tēja

Plaši pazīstama ir ārstniecības kliņģerīšu tēja. Tai ir pārsteidzoša iedarbība - tā ne tikai nomierina, paildzina miegu un padziļina elpošanu, bet kliņģerīšu uzlējums palīdz arī saules apdegumu vai sēnīšu gadījumos.

Meža aveņu tēja.

Šī tēja satur organiskās skābes (pārsvarā citronskābi un ābolskābi), arī C un B grupas vitamīnus, karotīnu, ēterisko eļļu. Aveņu tēja ir ļoti noderīga saaukstēšanās slimību un gripas gadījumā.

Bērza lapu un pumpuru tēja.

Bērzu pumpuros atrodas 5% ēterisko eļļu ar patīkamu balzamisku smaržu. Bērzu lapās ir 0,005% ēterisko eļļu, kā arī C vitamīns. Šai tējai piemīt spēcinošs un tonizējošs raksturs, kas lieti noderēs ziemas nogalē. Un, protams, nevar aizmirst par bērzu sulām pavasarī, kas bagātas ar dažāda veida vitamīniem.

Cigoriņu tēja

 Tējas sastāvā ietilpst kalcijs, dzelzs, karotīns, B1 grupas vitamīns. Cigoriņiem piemīt arī nomierinoša iedarbība.

Dzērveņu tēja

Tējai ir patīkama garša, un tā satur C, B grupas vitamīnus, dažādus mikroelementus u.t.t., kas lieti noder arī saaukstēšanās gadījumā pret klepu un iesnām, galvas sāpēm, drudzi. Šī tēja ir arī universāls vitamīnu komplekss, kas spēcina mūs. Īpaši garšīgi ir baudīt šo tēju ar medu.

Kazeņu tēja

kazeņu lapas satur organiskās skābes, pektīnvielas, miecvielas, inozītu, C vitamīnu. Šī tēja bagātina organismu ar vitamīniem, kā arī nomierina, kas lieti noderēs arī bezmiega gadījumā.

Ķimeņu tēja

Ķimenes satur ēteriskās eļļas, kas piešķir tējai spēcīgu un patīkamu smaržu un garšu. Tēja var līdzēt arī, piemēram, gremošanas traucējumu gadījumā. Jāatzīmē, ka ķimeņu izmantošana ir ļoti plaša - to izmanto, piemēram, maizes cepšanā, sieru gatavošanā, dārzeņu un zivju konservēšanā.

Kumelīšu tēja

Kumelīšu ziedi satur līdz 1,9% ēteriskās eļļas, organiskās skābes, holīnu, gļotvielas, karotīnus, B un C vitamīnus un citas noderīgas vielas. Šī tēja lieti noder arī saaukstēšanās, bezmiega gadījumā. Šai tējai ir patīkama, maiga garša un smarža, kas ļoti patīk arī bērniem. Viena glāze kumelīšu tējas pirms gulētiešanas palīdz aizmigt.

Piparmētru tēja

 Piparmētras satur ēteriskās eļļas, kurās ir atklāti vairāk nekā 40 veselībai noderīgi savienojumi, arī karotīns, betaīns u.c. Piparmētras plaši tiek izmantotas gan parfimērijā, gan kulinārijā, kā arī medicīnā. Šai tējai ir patīkama garša un smarža, un tajā ietilpstošais mentols lieliski atsvaidzina.Piparmētru tēju lieto kā spēcinošu līdzekli pret spēku izsīkumu, reimatisma un zobu sāpju ārstēšanai.

Viršu tēja

 Virši satur ļoti daudz mangāna, kā arī citas bioloģiski aktīvas vielas. Tā kā virši ir nektāraugs, tad tējai ir patīkama garša, turklāt šī tēja lieliski attīra arī ādu, jo viršus mēdz dēvēt par "asinstīrītājiem".

Sarkano āboliņu tēja

 Āboliņiem ir antisklerotiska iedarbība, tie kavē holesterola uzkrāšanos asinsvados. Tēja lieliski uzlabo vielmaiņu, ārstē drudzi, saaukstēšanos un mazina temperatūru. Āboliņu ziedu un lakstu tēju lieto bronhīta un bronhiālās astmas ārstēšanai. Tējas pagatavošanai nepieciešama viena ēdamkarote āboliņu uz glāzi verdoša ūdens.  

Zaļā tēja

 Zaļā ir viena no visu laiku iecienītākajām tējām. Tajā ir spēcīga uzturviela - katehīzi, kas palīdz aknām šķelt taukus. Zaļajai tējai piemīt arī pretvīža īpašības, jo tā aizkavē enzīma urokinase veidošanos organismā, kas nepieciešams vēža šūnu augšanai. Tēja arī attīra mutes dobumu, novērš caurumu rašanos zobos un atsvaidzina elpu. Zaļā tēja ir arī viens no retajiem dabiskajiem K vitamīna avotiem, kas labvēlīgi ietekmē spēcīgu kaulu attīstību. Tēja palīdz cīnīties pret bīstamām baktērijām, palīdz kavēt vīrusu iedarbību, sniedz stimulējošu efektu, aizkavē ķermeņa masas palielināšanos, mazina ēstgribu, palīdz saglabāt ķermeņa šķidruma līdzsvaru un palēnina novecošanās procesu, kavējot brīvo radikāļu bojājumus šūnās. Dienā drīkst izdzert neierobežotu (ne pārāk stipras) zaļās tējas daudzumu, to tikai nav ieteicams lietot vakarā, jo vienā tasītē šīs tējas ir aptuveni 40 mg kofeīna.

 

Ilze Jakovļeva 2011 ilze1971@inbox.lv