Senākie aptieku iemītnieki


Sākums  Ievads  Vēsture  Zāles  Zāļu formas  Tējas  Antibiotikas  Lietošanas mērķi   Anekdotes Saites


New Page 4
 

Zāļu iedalījums pēc iegūšanas

 

Zāles, to iedalījums pēc iegūšanas

Ārstniecības augu preparāti

Sēņu preparāti

Dzīvnieku preparāti

Minerālu preparāti

Ķīmiskās sintēzes preparāti

 Zāles, to iedalījums pēc iegūšanas

Zāles, medikamenti — līdzekļi slimību profilaksei, ārstēšanai un diagnostikai.

Ārstniecības augu preparāti

Preparātus iegūst no vairākiem avotiem. Augi ir vissenakais zāļu iegūšanas avots. Ārstniecībā izmantojamie augi satur dažādas farmakoloģiski aktīvas vielas — alkaloīdus, glikozīdus. Lai šīs vielas nonāktu organismā var lietot īpaši neapstrādātas augu daļas — saknes, lapas, ziedus tēju, uzlējumu u.c. veidā. No augu izejvielām iegūst arī galeniskos preparātus, jau ieprikš minēts, piemēram, izvilkumus spirtā (tinktūras), koncentrētus izvilkumus (ekstraktus) u.c. Galēniskie preparāti satur arī balastvielas, kam nav īpašas iedarbības. Ja izvilkumus attīra no balastvielām, iegūst t.s. neogalēniskos preparātus. No ārstniecības augiem iegūst tīras aktīvās vielas, piem., alkaloīdus (kofeīnu, hinīnu u.c.) un glikozīdus (digitoksīnu, strofantīnu u.c).

Sēņu preparāti   

Pēdējā laikā vairākus zāļu līdzekļi — antibiotikas, piem., penicilīnu, tetraciklīnu un streptomicīnu, iegūst no zemākajiem augiem — mikroskopiskajām sēnēm.

Dzīvnieku preparāti

Daļu zāļu līdzekļu iegūst no dzīvniekiem, piemēram, hormonu preparātus (insulīnu, tireoidīnu u.c.) un fermentu preparātus (pepsīnu u.c).

Minerālu preparāti

Dažus zāļu līdzekļi iegūst no minerāliem (magnija sulfātu), no naftas (vazelīnu).

Ķīmiskās sintēzes preparāti

 Svarīgākais zāļu līdzekļi iegūšanas veids ir ķīmiskā sintēze. Tādējādi iegūst, piemēram, amidopirīnu, novokaīnu, furacilīnu. Zinātniski pētnieciskās iestādēs katru gadu sintezē daudzus jaunus savienojumus, kurus izpēta eksperimentos ar dzīvniekiem. Pēc attiecīgas farmakoloģiskas un toksikoloģiskas pārbaudes perspektīvākos jaunos preparātus atļauj izmēģināt klīnikā. Ja izrādās, ka jaunais zāļu līdzekļi ir iedarbīgāks un mazāk toksisks par līdzšinējiem, to atļauj plaši lietot un ievieš farmaceitiskajā rūpniecībā.

 

 


Ilze Jakovļeva 2011 ilze1971@inbox.lv