Senākie aptieku iemītnieki


Sākums  Ievads  Vēsture  Zāles  Zāļu formas  Tējas  Antibiotikas  Lietošanas mērķi   Anekdotes Saites


New Page 7
   

Antibiotikas

Antibiotikas

Antibiotiku atklāšana

Antibiotiku iegūšana

Antibiotiku lietošana

Draudi, kas sastās ar antibiotiku lietošanu

Profilakse pēc antibiotiku lietošanas

Antibiotikas

Antibiotiskās vielas — ķīmiski savienojumi, kas rodas mikroorganismu vielmaiņas procesos. Darbības mehānisma ziņā antibiotikas iedalās bakteriostatiskās, kas kavē baktēriju augšanu, un baktericīdās, kuras tās nogalina. Šīs vielas mūsu zāļu plauktiņos parādījās salīdznoši nesen, bet jau kļuvušas par svarīgu atklājumu un tiek plaši un efektīvi izmantotas ārstniecībā.

Antibiotiku atklāšana

Antibiotikas būtībā bija zināmas jau sen. Senie romieši un grieķi ievēroja dziedniecisko pelējuma sēnītes iedarbību uz brūcēm. 1928. gadā Aleksandrs Flemings atklāja, ka uzliekot nelielu daudzumu zilganzaļa pelējuma uz stafilakoka baktērijām, tās tiek iznīcinātas. Tā tika atklāta viena no visizplatītākajām antibiotikām - penicilīns, kura ir radīta no viena veida pelējuma.

Antibiotiku iegūšana.

Antibiotikas dabiskā veidā veidojas dzīvu organismu šūnas. Svarīgākie antibiotikas producenti ir pelējuma un starainās sēnes un augsnes baktērijas. No tām iegūst jau gatavas antibiotikas vai to biosintēzes starpproduktus, no kuriem tiek radīti pussintētiski savienojumi, kas efektivitātes ziņā pārspēj dabiskās antibiotikas. Vairākas samērā vienkāršas uzbūves antibiotikas tiek iegūtas tikai ķīmiskās sintēzes ceļā, tāpēc izzudusi stingra robeža starp antibiotiskajiem un sintētiskajiem ķīmijterapijas līdzekļiem. Atklāts simtiem antibiotisko savienojumu; medicīnas praksē vislielākā nozīme ir šādām antibiotikas: penicilīniem, streptomicīniem, levomicetīnam, tetraciklīniem, kā arī cefalosporīniem (ceporīnam), makrolīdiem (eritromicīnam, oleandomicīnam), aminoglikozīdiem (neomicīnam, kanamicīnam, monomīcīnam), polimiksīniem (b,m), gramicidīnam-s (lietojams tikai vietēji).

Antibiotiku lietošana

Antibiotikas lieto pie dažādiem iekaisumiem, pie baktēriju saslimšanām, bet antibiotikas nevar palīdzēt, ja ir vīrusu saslimšana, piemēram, gripas vīruss vai rota vīruss. Zināmākās antibiotikas ir penicilīns, streptomicīns, eritromicīns, tetraciklīns, ampicilīns un citas.

Draudi, kas saistās ar antibiotiku lietošanu

Antibiotikas drīkst tikai ārsta uzraudzībā. Ārstiem ir ļoti svarīgi izvēlēties katras infekcijas gadījumā visefektīvāko antibiotikas, lietot to pietiekamās devās, pietiekami bieži un ilgstoši, jo to nedarot terapija nav efektīva un ir bīstama, jo veidojas mikrobi, kuri ir nejūtīgi pret lietoto antibiotiku.. Antibiotikām var būt katrai no tām raksturīga blakusiedarbība un gandrīz visas var izraisīt alerģiju. Lietojot antibiotikas, var rasties organisma pretreakcija: vemšana, caureja, vitamīnu uzsūkšanās problēma, kas izskaidrojama ar to, ka antibiotikas "paķer" līdzi ne tikai sliktās baktērijas, bet arīdzan, piemēram, organismam derīgas baktērijas zarnu mikroflorā.  Jeb var izveidoties disbakterioze (tiek iznīcināta arī organisma normālā mikroflora, izzūd normālās attiecības starp dažādām mikrobu sugām) un savairoties pret attiecīgo antibiotikas izturīgi mikroorganismi. Samērā bieži var būt palielināta jutība pret tām, it īpaši pret penicilīna preparātiem.

Profilakse pēc antibiotiku lietošanas

Protams, ir arī ķīmiskā ceļa radītas antibiotiskas vielas, tādejādi pieejamajā klāstā ir gan dabiski, gan mākslīgi iegūti pretmikrobu līdzekļi. Lai atjaunotu derīgo baktēriju līdzsvaru organismā, nepieciešams papildus antibiotikām lietot vitamīnus un dabiskos jogurtus.

 

Ilze Jakovļeva 2011 ilze1971@inbox.lv