Videospēles jēdziens

Videospēles ir salīdzinoši jauns atklājums, kuru popularitātes un tehnoloģiskais progress ir neaptverami straujš. Pārdesmit gadu laikā tās ir kļuvušas par nozīmīgu pasaules tirgus sastāvdaļu. Tāpēc ieskatīsimies dziļāk to izstrādes procesā un attīstībā.


Aptuvens videospēles jēdziens lielai daļai no mums ir skaidrs, taču to var apskatīt arī sīkāk.

Svarīgākā videospēles pazīme ir lietotāja iespēja ar saskarnes palīdzību iegūt vizuālu informāciju no grafiskās iekārtas, kas nodrošina spēles norisi. Tā ģenerē noteiktu atbildes reakciju, kuru var uztvert spēlētājs. Tas nozīmē, ka videospēlei ir jānodrošina noteiktas informācijas nodošona spēlētājam un arī tās saņemšana. Piemēram, kursorsviras pavirzīšana rada ilūziju par pārvietošanos virtuālā vidē ar displeja un skaņas sistēmas palīdzību. Bieži videospēles dēvē arī par datorspēlēm, tomēr videospēļu jēdziens ir plašāks, jo tās ir saistītas ne tikai ar personālajiem datoriem.

Agrāk videospēles tika saistītas tikai ar rastergrafikas displejierīcēm, taču tagad šo jēdzienu plaši pielieto attiecībā uz jebkura veida displejierīci. Nozīmīgs ir videospēles platformas jēdziens. Platforma nodrošina datorspēles darbības fizikālo pusi. Pie tām pieder, piemēram, personālie datori un videospēļu konsoles.

Pašu ievadierīci, ar ko tiek nodota informācija datorspēlei dēvē par spēles kontrolieri, kas variē no pāris pogām līdz neskaitāmām kursorsvirām un stūres iekārtām un specializētām personālu datoru tastatūrām, datorpelēm. Parasti saskarne ar spēlētāju tiek nodrošināta arī ar audio palīdzību, kas palīdz uztvert plašāku informācijas apjomu. Salīdzinoši nesena ir tā saucamā force-feedback saskarne. Tā nodrošina informācijas saņemšanu ar taustes palīdzību. Piemēram, noteiktos apstākļos mainās stūres iekārtas pretestība pret tās pagriešanu vai sākas tās vibrācija, kas simulē noteiktus apstākļus.