Sagatavošanas darbi 

Nepieciešamie materiāli

Darbam uz zīda būs nepieciešami šādi materiāli:

·Papīrs, kur uzzīmēt savu ideju;

·Zīda audums;

·Adata un diegs vai piespraudes-nagliņas;

·Rāmis, kur iestiept zīdu;

·Kontūra, kas ierobežo krāsas plūšanu. Ir pieejamas šādu firmu kontūras:

* Gold, kontūrkrāsa zīdam, MARABU,

* Silver, kontūrkrāsa zīdam, MARABU,

* Black, kontūrkrāsa zīdam, MARABU...

* Clear, kontūrkrāsa zīdam, MARABU...

* Cooper, kontūrkrāsa zīdam, MARABU,

* Marabu  kontūrkrāsas zīdam.

* PERLAMUTRA BALTA KONTŪRKRĀSA ZĪDAM...

* SILBER  KONTŪRKRĀSA ZĪDAM,

 

·                      Tekstilkrāsas :

* Black, MARABU zīda krāsas,

* Lavender, MARABU zīda krāsas,

* Light vermil, MARABU zīda krāsas...

* Reddish orange, MARABU zīda krāsas...

* Yellow, MARABU zīda krāsas,

* Medium yellow, MARABU zīda krāsas...

* Marabu Silk spilgta, labi...

* Terra cotta, MARABU zīda krāsas,

Ideja

Talantīgs cilvēks, kas grib piefiksēt savas idejas par mākslu, lai vien uzmet uz papīra, kas tam iekrīt prātā. Nebaidoties sev runāt pretim. Lielāka vērtība ir ideju pārpilnībai, pat tad, kad sev runā pretim, nekā apcirsts, iespīlēts un nemaldīgs darbs, kurā vērtība tiek piešķirta formai.

Pirmais un pats svarīgākais solis ir ideja – tas, ko vēlas redzēt galarezultātā. Ideju parasti zīmē uz vienkāršas, nelielas papīra lapiņas, lai iznākums būtu skatāmāks, skici izkrāso. Iesācēji savas skices veidošanai par pamatu var izvēlēties vienkāršu, ģeometrisku laukumu sakārtojumu, dažādi grupējot apļus, kvadrātus, trīsstūrus, līnijas.  Lai darbs izskatītos labi, zīmējums jāveido tā, lai blakus lielajiem laukumiem atrastos mazāki – veidotos ritms. Blakus novietoti lieli laukumi izskatās garlaicīgi, savukārt mazāki zīmējumu atdzīvina. Kam roka vēl nav ietrenēta, savu  ideju  pārzīmē uz lielāka papīra – tāda, kas atbilst topošā mākslas darba reālajiem izmēriem.  To piesprauž no apakšas pie iestiepta zīda un pārzīmē kontūras, bet ir jāuzmanās, lai kontūra žūstot nepielīp pie papīra Ja grūti saskatīt, no apakšas paspīdina gaismu. Meistari un drosmīgākie parasti improvizē pirms tam neko nezīmēdami, bet pa taisno ķerdamies klāt zīdam.[12] Spontāni paņēmieni un aša darbošanās vingrina smadzenes un roku.

Zīda sagatavošana

Atkarībā no ieceres var izvēlēties gan plānāku, gan biezāku zīdu. Var ņemt arī krāsainu zīdu, bet galvenais, lai tas nav raibs, bet tad jārēķinās, ka nevar atstāt baltus vai ļoti gaišus laukumus. Pirms zīda iestiepšanas rāmī, zīdu vēlams izmazgāt vieglā ziepju ūdenī. Tas nepieciešams, lai zīdu attīrītu no ražošanas procesā izmantotajām ķimikālijām. Tādejādi zīds kļūst gaisīgāks un krāsa labāk plūst. Zīdu var arī apstrādāt ar atšķaidītu etiķi – tas palīdzēs labāk nofiksēt krāsas.

Zīda iestiepšana rāmī

Lai zīda iestiepšana rāmī nesagādātu grūtības, vēlams, lai rāmis būtu koka. Pats svarīgākais, lai rāmis ir stabils un neļodzās, kā arī, tam vajadzētu būt lielākam par zīdu. Ir labi, ja ir regulējama lieluma rāmis, ko var piemērot dažādiem izmēriem. Katram māksliniekam ir sava metode, kā zīdu iestiept rāmī.

Zīda iešūšana rāmī

Viena no populārākām iestiepšanas metodēm ir zīda iešūšana rāmī.(skat. Pielikumu Nr.1, 5.att.) Pēc apgleznošanas šuvuma vietas nav redzamas un nav jāuztraucas, ka audums var no rāmja sasmērēties. Zīda iešūšanu rāmī veic sekojoši: pa vidu rāmim ieliek zīda audumu, kas ir mazāks par rāmi, ar adatu un diegu iešuj to pa vidu rāmim. Atstarpes, ideālā variantā, var būt 3 cm starp dūrieniem un 1 cm no zīda malas. Kad zīds ir iešūts, tas ir stingri jānostiepj – savelkot diegus ap rāmi pēc vajadzības, tā lai audums būtu stingri nospriegots un nenokarātos pa vidu.

 

Izvēlne

Linki