Mākslinieki Latvijā

Aija Ausēja – Rudzīte.

 atzīst māksliniece Aija Ausēja – Rudzīte „katrs cilvēks šapasaulē ierodas ar konkrētu dzīves uzdevumu. Mēs meklējam pareizos ceļus, pa kuriem doties, kuri dod piepildījumu tam, ka dzīvo. Mans ceļš ir gleznot, radīt skaistus, pozitīvus darbus, kuri iepriecina arī citus”.

Mākslinieces profesionālā darbība ir saistīta ar glezniecību gan klasisko „eļļas”, gan smalko un noslēpumaino zīda apgleznošanu. Jau mācoties Mākslas akadēmijā I.Vecozola un V.Ozola meistardarbnīcā viņai gribējās radīt gleznas, kuras ir valkājamas. Tā Aija pievērsās dekoratīvi lietišķās mākslas darbiem – šallēm, lakatiem, tērpiem, kaklasaitēm.

Autores darbu tematika ir ziedu gleznojumi, sievietes iekšējās pasaules attēlojums, vijīgie ornamentālie raksti, klusās dabas motīvi, abstrakti risinājumi.

„Zīds ir mana profesionālā mīlestība. Zīds ir noslēpums, pārsteigums, vijīgums un arī skūpsts. Es izjūtu patiesu prieku, kad ota ar krāsu pieskaras pie balta zīda auduma, tad sāk īstenoties sapnis un pasaule kļūst daudz labāka,” tā zīdu izjūt māksliniece Aija Ausēja Rudzīte.

Inese Ēķe

  Pēc izglītības Inese Ēķe ir tekstila dizainere, tāpēc gleznošanu uz zīda sāka apgūt jau studiju gados. Uz zīda glezno kopš 1993. gada un tas viņai ir kļuvis par tādu kā hobiju un labu brīvā laika pavadīšanas veidu. Laika gaitā viņa ir izmēģinājusi dažādus zīda apgleznošanas veidus. Tas Inesei ir palīdzējis izstrādāt pašai savas zīda apgleznošanas tehnikas, kuras turpina pilnveidot eksperimentējot ar zīdu un krāsām. Tādēļ viņas darbi ir unikāli. Apglezno šalles, lakatus, apģērbus, gleznas un kaklasaites.

Kā atzīst pati māksliniece: „Zīds ir mans mīļākais auduma veids un mana vājība. Tā maigā un patīkamā struktūra piesaista manu uzmanību kopš agras bērnības. Mans pirmais eksperiments ar zīdu bija mammas kleitas dabūšana cauri gredzenam - eksperiments izdevās un kleita izdzīvoja!”. 

Laila Dambīte

Pirmos pamatus apguva 12 gados. Nu jau aizritējuši  nepilni 8 gadi, kā apglezno zīdu. Laila atzīst, ka uz šo mākslu viņu pamudināja tas, ka zīda apgleznošana bija vienīgais pulciņš Bērnu jaunrades centrā, kuru viņa nebija izmēģinājusi, bet vēlāk tas tiešām viņu piesaistīja. Tur – Preiļu Bērnu jaunrades centrā – viņa apguva pirmos pamatus pie skolotājas Veronikas Smanes, tālākā izaugsme sekoja mākslas skolā pie tās pašas pasniedzējas.

Par darba gaitu Laila stāsta, ka vispirms skici ir zīmējusi, izkrāsojusi un pārnesusi uz lapu darba izmēra formātā, bet tagad iztiek tikai ar ideju uz mazas skiču lapiņas. Tomēr, ja darbs ir nopietns, nākas darīt to vēl joprojām, proti skici pārzīmēt darba lielumā un mazliet iekrāsot ieplānotos toņus, lai būtu vieglāk. Māksliniecei vislabāk patīk darbus veidot siltajos toņos, piemēram sarkans + dzeltens, to atvasinātās krāsas un viens tonis akcentam, tomēr iecienīti ir arī pasteļtoņi un it īpaši  zaļie toņi.

 Zīdu parasti piestiprina ar piespraušanas metodi. Apglezno gan šalles, gan lakatus un gleznas, kurās parasti veido ģeometrisko kompozīciju, dažkārt izmanto arī ziedu un dabas motīvus. Iecienījusi ir krāsu sapludināšanu, rupjā un smalkā sāls, kā arī alus izmantošanu, lai darbus veidotu interesantākus, ar dažādiem efektiem. Zīdu apglezno pirmkārt, jo tas ir hobijs un noder ļoti jaukām dāvanām, bet ir sanācis arī nopelnīt.

 

 Veronika Smane

 Ar šo mākslas veidu saistīta kopš 1973.gada, kad izstrādāja diplomdarbu batikas tehnikā, kas ir viens no gleznošanas uz zīda paveidiem. 

 Ar zīda apgleznošanu nodarbojas jau vairāk kā 10 gadus. Uz šo soli viņu pamudināja diplomdarba vadītāja M. Pētersone un vēlāk tekstilmāksliniece Diāna Dimza, pie kuras viņa, kursu ietvaros, apguva zīda apgleznošanas pamatus. Tālākās zināšanas ieguva pašmācību ceļā izmantojot dažādus literatūras avotus, bet bija arī daži profesionālās pilnveides kursi. Tagad pati ir skolotāja, kur zīda apgleznošanu māca gan Preiļu  Bērnu jaunrades centrā, gan Preiļu Mūzikas un mākslas skolā.

 Veronikai Smanei ir sava radošā darba istaba, kā viņa to dēvē - darbnīca, kurā viņa veido darbus hobija dēļ, kā pati atzīst sevis pilnveidošanai, tomēr nereti noder kā peļņas avots un dāvinājumi īpašām personām.

 Māksliniece uz zīda parasti veido gleznas un  šalles. Šad tad arī kaklasaites un veselu tērpu. Uz saviem darbiem iemīļotākā ir ģeometrisko figūru kompozīcija, bet pilnīgi noliedz fotogrāfiju, attēlu kopēšanu darbā. Izmanto dažādas krāsas, atkarībā no pasūtījuma un garastāvokļa, tomēr teic, ka vismīļākā un iecienītākā ir violetā krāsa. Labprāt izmanto dažādas tehnikas efektu radīšanai, tomēr vislabāk tīk vaska iepludināšana un iezīmēšana. Pirms darba uzsākšanas skici zīmē atkarībā no ieceres, zīdu piestiprina ar piešūšanas metodi.

 

 

Izvēlne

Linki