Darba pabeigšana

Kad gleznošana ir pabeigta un autore piebilst darbs nožuvis, var audumu izņemt no rāmja. Tas būs stīvs un nemaz vairs neatgādinās maigo zīda struktūru. Pēc pēdējās apstrādes  zīds atkal kļūs maigs un patīkams.

Kad zīds ir izņemts no rāmja, tas ir jāgludina, lai nofiksētu krāsu un tā vairs nemazgātos nost no auduma. Audums jāgludina ar zīdam paredzēto gludināšanas režīmu un vēlams no kreisās puses, lai gumijotā kontūra neliptu pie gludekļa.Jāgludina  ļoti rūpīgi, lai krāsa kārtīgi nofiksētos. Gludinot var izmantot tvaiku. Kad mākslas darbs ir kārtīgi izgludināts, tas ir jāizmazgā, lai atbrīvotu audumu no liekajām krāsas daļiņām un tas atkal kļūtu mīksts un patīkams.  Ieteicams mazgāt ar rokām un vēsākā, bet ne aukstā ūdenī! Ūdenim jāpievieno ziepes vai zīdam paredzēts mazgāšanas līdzeklis un etiķis - labākai krāsu fiksācijai.

Mazgājot nevajag zīdu berzt, bet maigi spaidīt. Kad audums ir izmazgāts un izskalots, to var uzreiz jau gludināt, negaidot, kad tas izžūs. Tomēr labāk krāsas (arī tās, kas ir paredzētas fiksēt ar gludekli) pēc apgleznošanas nofiksēt ar tvaicēšanas metodi, nevis gludekli. Ar gludekli ir vienkāršāk, bet ar tvaicēšanu krāsas labāk nofiksējas. Tekstilmāksliniece Inese Ēķe iesaka: „Noņemt zīdu no rāmja un nedaudz pārgludinu ar gludekli. Tad  zīdu sarullēt nelielā rullītī un ierullēt parastā dārzeņu tvaicējamā katla sietā un tvaicēt kādu pus stundu. Zīdu nevajag locīt, bet rullēt, lai nepaliek locījuma vietas. Tvaicējot jāpaseko līdzi arī tam, lai no vāciņa ūdens netecētu pa taisno virsū zīdam, bet smuki notek gar maliņu”.

 Vēl krāsas pēc gleznošanas var nofiksēt cepeškrāsnī vai mikroviļņu krāsnī.

 

Izvēlne

Linki