Vardarbība jauniešu attiecībās

 

Pusaudžu un jauniešu vardarbīgu attiecību cēloņi

 

            Vienaudžu atzinība.

            Priekšstati par dzimumu lomām.

            Pieredzes trūkums.

            Nepietiekama saikne ar pieaugušajiem.

            Pusaudžiem mazāk pieejami sabiedrībā esošie resursi.

            Juridiskie jautājumi.

            Pastiprinošie apstākļi.

 

Vienaudžu atzinība.

Pusaudžiem ļoti svarīga vienaudžu atzinība. Ja meitenes draugi uzskata, ka ar šīm attiecībām "viss ir kārtībā", viņa bieži vien ne­spēj objektīvi spriest, vai viņas draugs neizrāda agresīvas un aiz­skarošas uzvedības pazīmes.

Priekšstati par dzimumu lomām.

Kaut arī mūsdienu pusaudži auguši situācijā, kad sievietēm bijusi lielāka līdztiesība nekā savulaik viņu mātēm, joprojām dominē uzskati par vīriešu dominējošo un sieviešu pasīvo lomu. Vidusskolā katrai meitenei nepieciešams draugs, lai tiktu nodrošināts viņas statuss vienaudžu vidū. Tiek sagaidīts, ka, kopumā ņemot, meitenes - tāpat kā tālāk dzīvē sievietes - uzņemas atbildību par attiecībās radušos problēmu atrisināšanu.

Pieredzes trūkums.

Pusaudžu pieredze attiecību veidošanā un uzturēšanā ir mazāka nekā pieaugušajiem, tāpēc viņi var nesaprast, vai tas, kas notiek, ir pareizi un normāli vai ne. Piemēram, meitene greizsirdību un īpašniecisku attieksmi no sava partnera puses var uztvert kā mī­lestības un pieķeršanās izpausmi. Tipiskas pusaudžu attiecības ir vienlaikus gan pārejošas, gan spēcīgas, bet pieredzes trūkums traucē meitenei paraudzīties uz notiekošo objektīvi.

Nepietiekama saikne ar pieaugušajiem.

Pusaudži bieži vien domā, ka pieaugušie neuztvers viņus nopietni un ka pieaugušo iejaukšanās novedīs pie uzticēšanās vai neat­karības zaudēšanas, grāmatā par pusaudžu vardarbību raksta Nensija Vorsestere (Nancy Worcester "A More Hidden Crime: Adolescent Battered Women"; The Network News, July/August 1993). Viens no problēmas cēloņiem ir pusaudžu noslēpumainība.

Pusaudžiem mazāk pieejami sabiedrībā esošie resursi.

Meitenēm līdz astoņpadsmit gadu vecumam mazāk pieejama nepieciešamā medicīniskā palīdzība, kā arī patversmes no vardar­bības cietušām sievietēm. Ir gadījumi, kad nepieciešama vecāku piekrišana, bet meitenes baidās pēc tādas griezties.

Juridiskie jautājumi.

Pusaudžiem ir grūtāk nekā pieaugušajiem saņemt juridisku palīdzību, griezties tiesā vai policijā. Līdz ar to pusaudžiem, kuri nevēlas savu neveiksmīgo attiecību kārtošanā iejaukt vecākus, pastāv nopietnas grūtības atrast palīdzību..

Pastiprinošie apstākļi.

Kaut arī šie apstākļi un situācijas nav uzskatamas par vardarbīgu attiecību cēloņiem, tomēr tās noteikti palielina vardarbības var­būtību un smaguma pakāpi. Alkohola un narkotiku lietošana gan zēniem, gan meitenēm samazina spēju kontrolēt savu rīcību un pieņemt saprātīgus lēmumus.

                                                       Uz augšu

 

 

Vardarbība

Vardarbīgu attiecību cēloņi

 

Pirmais vardarbības līmenis

Otrais vardarbības līmenis

Trešais vardarbības līmenis

Atkarība no mīlestības

Vardarbīgas meitenes

Mīti un fakti

Sākums