Vardarbība jauniešu attiecībās

 

 

Vārdiska un emocionāla aizskaršana – pirmais vardarbības līmenis

 

 

Apsaukāšanās

 

Draudoši skatieni

 

Peidžeru un mobilo telefonu izmantošana

 

Likšana meitenei gaidīt pie telefona

 

Rupju vārdu lietošana "mīlestības apliecināšanai"

 

Meitenes laika monopolizēšana

 

Atšķiršana no ģimenes un draugiem

 

Nedrošības sajūtas radīšana meitenei

 

Vainošana

 

Pārāk ātri pateikts "es tevi mīlu"

 

Manipulēšana, izlikšanās nožēlojamam

 

Draudēšana

 

Pratināšana

 

Pazemošana citu klātbūtnē

 

Mīļu priekšmetu sabojāšana

 

 

Cilvēkiem liekas, ka līdz brīdim, kad kādam ir zilumi un sasitumi, zila acs, lauzts žoklis vai ribas, nekāda aizskaršana un vardarbība nav notikusi. Šādi uzskati ir dzirdēti pat no pašām vardarbību pārcietušajām sievietēm.

Statistika liecina, ka pirms ikvienas fiziskas vardarbības šajās attiecībās jau pastāvējusi ilgstoša vārdiskās un emocionālās var­darbības vēsture. Kaut ari ir iespējams, ka attiecības paliek šajā vardarbības līmenī un nekas vairāk nenotiek, vienlaikus ir skaidri apstiprinājies, ka vārdiskā un emocionālā aizskaršana ir kā vārti uz turpmāku fizisko un/vai seksuālo vardarbību.

Vardarbība ilgstošu attiecību laikā galveno­kārt saistīta ar varas un kontroles izrādīšanu. Neskatoties uz to, no kāda vardarbības veida meitene cieš, pastāv vienotas kopsakarības. Varmākam ne vienmēr no paša sākuma jāpaceļ dūre, lai iegūtu pār meitenei varu un kontroli, bieži vien pietiek tikai ar draudīgu skatienu.

Vārdiskā un emocionālā aizskaršana var būt vispostošākais varas un kontroles veids. Šādā situācijā puisis regulāri samazina meitenes pašvērtību, apsaukājot viņu, vainojot meiteni par paša pieļautajām kļūdām, apsūdzot, publiski pazemojot, iznīcinot vai sabojājot viņai mīļas un nozīmīgas lietas, sakot, ka viņa ir traka, veltot draudošus skatienus un iebaidot. Jāpadomā par to: lauztu kaulu var sadziedēt, zilumi izbalo, taču bez pozitīva pašvērtējuma un pašapziņas meitene ir padarīta par niecību. Ja kāds cilvēks, īpaši tas, kuru mēs augstu vērtējam, pazemo mūs līdz pašiem dvēseles dziļumiem, cik gan ilgs laiks nepieciešams, lai dziedētu šo pāridarījumu! Dažreiz tas paliek nesadziedēts uz visu mūžu.

Meitene nesaprot, ka uzvedība, kas sākotnēji var likties mīļa un jauka, ar laiku kļūst par kontroli un ved pie aizvien iz­teiktākas valdonības.

Apsaukāšanās

"Tu esi resna, neglīta, slinka, muļķe." Vai tas skan pazīstami? "Kuce, ielasmeita, mauka." - "Nevienam citam tu neesi vajadzīga." - "Es nevaru saprast, kāpēc es vispār ar tevi pinos." - "Es esmu vislabā­kais, uz ko tu vari cerēt."

Pretīgi, vai ne? Šie ir visbiežāk sastopamie apvainojumi, kādus vardarbīgi zēni izsaka meitenēm. Bieži vien meitenes samierinās ar šīm sev adresētajām riebeklībām, jo ir pie tām jau pārāk pie­radušas; viņas kopš bērnības dzird šos vārdus mājās, savās ģimenēs un nezina, ka var būt arī labāki vārdi. Viņas pieņem šādu uzvedību, jo tā no jauna apstiprina jau iepriekš radušos negatīvo pašvērtējumu. Ja šos ļaunos, aizskarošos vārdus dzirdētu meitene ar augstu pašcieņu, viņa teiktu: "Ja jau es esmu tik slikta, tad kāpēc tu esi kopā ar mani? Tad jau tu pats nemaz neesi labāks."

Draudoši skatieni

Ja bērns aug nelabvēlīgā vidē, kur visapkārt notiek alkohola vai narkotiku lietošana, kur valda dusmas un vardarbība, meitene ļoti prasmīgi iemācās paredzēt apkārtējo uzvedību un no mīļoto cil­vēku sejas izteiksmes nolasīt iespējamo reakciju. Tikai tā viņa var izdzīvot. Tas pats atkārtojas arī attiecībās ar vardarbīgo draugu. Viņa iemācās tik meistarīgi lasīt viņa noskaņojumu, ka viņam nav ne mazākās vajadzības bilst kaut vārdu, lai izteiktu savu nosodījumu.

Peidžeru un mobilo telefonu izmantošana

Mēs varam pateikties tehnoloģiju attīstībai par jaunas kontroles formas radīšanu. Zēns bieži vien iedod savai draudzenei peidžeru vai mobilo telefonu, lai varētu ar viņu visu laiku uzturēt sakarus. Tas ļauj pārbaudīt, ko meitene dara, ik brīdi, kad vien tas viņam ienāk prātā. Bieži vien tas nozīmē, ka katru reizi, kad zēns aizsūta meitenei zīmīti, viņai noteiktā laikā noteikti jāatzvana.

Protams, tas nesākas tik vienkārši. Zēns teiks draudzenei, ka pasniedz šo dāvanu, lai viņi visu laiku varētu sazināties, lai justos cieši saistīti un tuvi. Dažkārt viņi izdomā mazus asprātīgus slepenos kodus, kuri zināmi tikai viņiem diviem, piemēram, "Kad es tev aizsūtu zīmīti, kurā ir cipars divi, tas nozīmē, ka es domāju par tevi un mīlu tevi". Vai gan pasaulē ir meitene pusaudzes ga­dos, kurai neliksies, ka tas ir kaut kas ļoti īpašs? Katru reizi, kad peidžerā parādīsies zīmīte ar divnieku, viņa jutīsies kā laimīgākā meitene pasaulē.

Galu galā puisis sāk dusmoties, ja meitenei zīmītes sūta arī kāds cits, pat viņas vecāki, jo tas traucē viņi kopīgi pavadāmo laiku. Vienlaikus tas nozīmē, ka šajā laikā meitenes uzmanību piesaista kāds cits. Viņš vienmēr grib precīzi zināt, kas sūtīja zī­mīti un kāpēc. Zēni domā, ka tad, ja viņi maksā par savas draudze­nes mobilo telefonu, viņiem vienmēr ir tiesības zināt, kas zvana.

Likšana meitenei gaidīt pie telefona

Iedomāsimies, ka zēns teicis meitenei, ka piezvanīs septiņos vakarā. Kā jums šķiet, kur viņa atrodas sešos četrdesmit piecās? Protams, viņa ir pie telefona un gaida - ja nu viņš piezvana nedaudz agrāk? Ja viņai ir radiotelefons, viņa staipa to līdzi pa visu māju, lai būtu droša, ka dzirdēs zvanu. Viņa pat noliek telefonu sev blakus, sēžoties pie vakariņu galda. Kā jums šķiet, kur viņa ir pus desmitos, ja puisis joprojām nav piezvanījis? Viņa joprojām atrodas pie telefona, joprojām gaida viņa zvanu. Viņa nepļāpā ar savām draudzenēm, nekontaktējas ar pārējiem ģimenes locekļiem, nepilda mājasdarbus, jo viņa ir pārāk satraukta.

Ja tā notiek vienreiz, tas ir saprotams. Taču, ja tas notiek atkārtoti, tad ir skaidrs, ko zēns domā: "Es pavisam noteikti zinu, kur viņa pašlaik ir. Viņa sēž un gaida manu zvanu."

Rupju vārdu lietošana "mīlestības apliecināšanai"

"Mīlestības apliecinājums", nosaucot kādu, piemēram,  par kuci, nav populārs pusaudžu vidū tāpēc, ka tas bieži dzirdams repa dziesmās. Tas ir populārs tāpēc, ka meiteņu pašuztvere ir tik emocionāla, ka viņas atļauj sevi apsaukāt un nemaz neprotestē pret to. Vienīgais, kas viņām ir svarīgi, - palikt kopā ar savu valdzinātāju -par jebkuru cenu. Vārds "kuce" sarunu valodā nekad nav nozīmējis neko labu. Tas nebūt nenozīmē to pašu, ko "mīļums" vai "sirsniņa". Tas nāk no cietumu žargona un ir sinonīms vārdam "vergs".

Ja meitene pirmajā reizē, kad viņu nosauc rupjā vārdā, neprotestē pret to, viņa atļauj saukt sevi šādos vārdos līdz pat šo attiecību beigām - un līdz ar to paver durvis arī visiem citiem iespējamajiem aizskaršanas un vardarbības veidiem.

Meitenes laika monopolizēšana

Tas ir tik romantiski: meitenes draugs visu laiku vēlas būt kopā ar viņu. Viņai patīk, ka viņa tagad "nav brīva". Taču problēmas sākas pavisam drīz, kad zēns sāk noteikt, ar ko viņa var un ar ko nevar tikties, ar kuru var un ar kuru nevar runāt. Viņa atsakās no savām iepriekšējām nodarbēm un draugiem, jo viņai tam visam vairs nepietiek laika, visu laiku viņa pavada kopā ar savu draugu. Parasti viņai vienkārši "nav atļauts" kaut kur iet kopā ar drau­dzenēm, kamēr puisis pats var darīt, ko vien viņš vēlas. 

Atšķiršana no ģimenes un draugiem

Šī pazīme iet roku roka ar laika monopolizēšanu. Ja meitene atsakās no visa pārējā, lai būtu kopā ar savu draugu, tad draugs ir vienīgais, kas viņai ir. Tas ir veikls un iedarbīgs plāns no viņa pu­ses, jo atstāj maz raižu, ka meitene varētu viņu atstāt. Uz kurieni tad viņa ies?

Nedrošības sajūtas radīšana meitenei

Stāsts vēsta, ka brīdī, kad Bobs Darins devās uz skatuvi uzstāties, viņa sieva Sandra Dī mēdza pačukstēt: "Tev šinjons nav taisni." Tas bijis tāds neliels prātu iekustinošs uzmudinājums, lai izšķirošā mirklī liktu cilvēkam justies nedroši. Aizskarošās attiecībās šāda uzvedība ir ļoti bieži sastopama. Bieži vien zēns aizrādīs meitenei par pumpu, pateiks, ka redzams viņas krūšturis, pajautās, vai viņa gadījumā nav pieņēmusies svarā, ka viņas matu kārtojums nav nekāds labais un tamlīdzīgi. Ja meitene saka, ka viņai nepatīk šādas piezīmes, zēns var taisnoties, ka viņš vienkārši vēlas palīdzēt, jo viņam nav vienalga, kas ar meiteni notiek, un viņš vēlas, lai viņa izskatās pēc iespējas labāk.

Tas, ka zēns mēģina radīt meitenē nedrošības sajūtu, liecina tikai par viņa paša pašapziņas trūkumu. Ja meitene jūtas slikti un nedroši, ja baidās par attiecībām, tad puisis var būt drošs, ka viņa nekur neaizies. Šī viltība strādā.

Vainošana

Puisis ne pie kā nav vainīgs, viņa draudzene ir tā, kas "liek" vi­ņam darīt visādas briesmīgas lietas. Viņš var apvainot meiteni par to, kas viņai nekad nav nācis prātā, piemēram, koķetēšana ar citiem zēniem vai pat seksuālas attiecības ar citiem. Psiholoģijā to sauc par "projicēšanu". Viņš pats par šādu rīcību ir domājis vai veicis to, bet projicē to uz meiteni. Tas rada meitenei pastāvīgus sarežģījumus, viņa nekad nevar zināt, kas atkal būs nepareizi, jo noteikumi, protams, visu laiku mainās.

Tā kā meitene ir attiecību emocionālā klimata uzturētāja, viņa nopietni uztver puiša izteicienus par to, ka kaut kas ar šīm attie­cībām nav kārtībā un tā ir viņas vaina. Šo atbildības sajūtu vairo gan žurnāli, kurus lasa meitene, gan sabiedrības attieksme. Ap­skatiet meitenēm domāto žurnālu vākus! Tie sola sniegt padomus "Kā panākt, lai viņš tevi mīl" vai pārbauda "Vai tu esi laba drau­dzene? Aizpildi testu un noskaidro!". Un tagad padomāsim par žurnāliem, kurus lasa zēni. Tajos jūs ne vārda neatradīsiet par emocionālo atbildību savstarpējās attiecībās. Ja pastāv šāds scenārijs, meitene var bezgalīgi censties uzlabot attiecības, bet tas nekad nebūs pietiekami.

Pārāk ātri pateikts "es tevi mīlu"

Šis visos laikos ir bijis āķis, uz kura uzķeras pusaugu meitenes. Nav nekas slikts, ja mēs vēlamies dzirdēt šos vārdus. Cilvēkiem piemīt nepieciešamība būt mīlētiem, novērtētiem un atzītiem. Ir brīnišķīgi arī pašam teikt otram cilvēkam "Es tevi mīlu!". Tomēr tad, ja puisis meitenei jau pirmajā tikšanās reizē vai pat pēc pāris reizēm saka, ka mīl viņu, tā nav mīlestība. Tā ir iekāre. Mei­tene to nezina, viņu aizrāvušas romantiskās jūtas. Viņasprāt, tas ir bijis liktenis, kas savedis viņus kopā.

Mīlestība no pirmā acu uzmetiena dzīvē nepastāv. Tā notiek tikai tādās filmās kā "Titāniks", un arī tad mēs redzam, kas notika ar Džeku un Roziju. Iespējams, ka atzīšanās mīlestībā pašā attiecību sākumā pieder aizraušanās posmam.

Manipulēšana, izlikšanās nožēlojamam

Šīs ir lamatas meitenēm, kuru dzīslās kaut nedaudz rit glābēju asinis. Zēns stāstīs par savu nožēlojamo situāciju mājās, teiks, ka viņa ir vienīgā, kas puisi patiešām saprot un tā tālāk. Ja vien meitene mīlēs puisi pietiekami stipri, viņa dzīve pilnīgi izmainīsies. Dažreiz zēns saka savai draudzenei, ka tad, ja viņa aizies prom, viņš izdarīs pašnāvību. Tā ir ārkārtīga manipulēšana. Ja jau viņam ir tik nožēlojama dzīve vai arī viņu nodarbina domas par pašnāvību, viņam nepieciešams psihoterapeits, nevis piecpadsmit gadus veca draudzene.

Draudēšana

Tas var aizsākties pavisam nemanāmi ar tādām frāzēm kā "Neiedomājies par........"vai "Ja tu kaut vienreiz..............., man vajadzēs .................". Pēc kāda laika šāda uzvedība pārtop draudos meitenes dzīvībai, veselībai, drošībai, ģimenei, draugiem vai mājdzīvnie­kiem. Ja draugs ir ļoti bīstams, dažreiz var būt nepieciešama juridiska iejaukšanās.

Pratināšana

Greizsirdīgs, Īpašniecisks un kontrolējošs draugs veic pratināšanu tā, it kā viņš būtu īsts izmeklētājs: "Kur tu biji? Kas bija kopā ar tevi? Ko tu darīji? Cik puišu tur bija? Vai tu runāji ar kādu no viņiem? Kāpēc tu man neatzvanīji, kad es tev aizsūtīju zīmīti?" Meitenei jāatskaitās par katru savas dienas mirkli.

Pazemošana citu klātbūtnē

Lai situācija visu laiku būtu saspringta, puisis meitenei citu klātbūtnē izteiks dažādas piezīmes, piemēram, "Par ko tu domāji, kad vilki šos šortus? Ko tu no sevis iedomājies? Ka tu esi Pamela Andersone? Tu izskaties pēc vaļa!". Tad viņš meiteni nevērīgi noskūpstīs uz vaiga un teiks, ka mīl viņu un tas bijis tikai neliels joks. Draugi nervozi pasmejas un jūtas atviegloti. Arī meitene smejas. Tad viņa atnāk mājās un raud. Kārtējo reizi viņam ir izdevies ievainot viņas pašapziņu, taču viņa nespēj tikt laukā no šīm attiecībām, pat ja viņa to vēlētos. Kuram gan citam būs va­jadzīgs šitāds resns valis?

Mīļu priekšmetu sabojāšana

Šis atkal ir viens no veidiem, kā zēns var atraut meiteni no tā, kas viņai ir dārgs un svarīgs. Tā parādās pilnīgs cieņas trūkums pret to, kas meitenei ir dārgs, kā arī tas, ka šim puisim nav skaidras robežas, ko var un ko nevar atļauties. Viņam nerūp viņas lietas, un viņam nav nekādas daļas par viņas izjūtām. Ja meitene raud par to, ka puisis salauzis viņas mīļāko lelli, kuru dāvinājusi nu jau mirusī vecmāmiņa, viņš saka, ka viņa ir bēbis vai arī traka, jo tā taču ir bijusi tikai muļķa lelle.

Uz augšu

 

Vardarbība

Vardarbīgu attiecību cēloņi

 

Pirmais vardarbības līmenis

Otrais vardarbības līmenis

Trešais vardarbības līmenis

Atkarība no mīlestības

Vardarbīgas meitenes

Mīti un fakti

Sākums