Gaismas laboratorija

Ūdens laboratorija Zināšanu pārbaude Par mums
Nakts
Gaisma dzīvībai
Ēnas
Spogulis
Varavīksne

Ēnas

Saulainā dienā priekšmeti uz Zemes met ēnu. No rīta un vakarā , kad Saules stari uz priekšmetu krīt slīpi, ēna ir garāka. Pusdienlaikā tā ir visīsākā un vakara pusē atkal kļūst gara. Senos laikos tieši pēc ēnas garuma noteica Saules augstumu pie debess juma un tādējādi arī laiku.
Kā rodas ēna? Tā kā gaismas stari izplatās taisnā virzienā, tie var nokļūt tikai tur, kur to ceļā nav šķēršļu. Tātad ēna ir tumšs laukums, ko gaisma nevar aizsniegt, jo kaut kas aizšķērso tai ceļu. Ēnas apveids ir tāds pats kā tā objekta apveids, kas stāv ceļā gaismai.
Ēnas ir gan vajadzīgas, gan traucējošas. Vasarā jāapēno lielie veikalu logi, lai saule nesakarsētu telpās gaisu. Fotografējot pret sauli, ir jāaizēno fotoaparāta objektīvs, lai tajā neiekļūtu "saules zaķītis" un nesabojātu iecerēto bildi.
Kopš seniem laikiem pati iespaidīgāka ēna, kurā cilvēks, dzīvodams uz Zemes, var ieiet, ir Mēness ēna. Šo dabas parādību sauc par Saules aptumsumu. Tas notiek tad, kad Mēness nokļūst starp Sauli un Zemi un visi trīs debess ķermeņi atrodas uz vienas taisnes.
Arī Zeme, Saules apspīdēta met ēnu. Taču, lai to ieraudzītu, debesīs jābūt ekrānam, uz kuru šī ēna krīt. Tāds ekrāns ir Mēness. Ja pilnmēness laikā Zeme atrodas starp Sauli un Mēnesi, tad redzams pilns Mēness aptumsums.
Paeksperimentē arī tu ar ēnām!


 


Eksperiments: 
 
Ēnu bildes  Ēnu pulkstenis

 

Apmeklē arī Dullā Didža laboratoriju: