PVG

Top.LV

LV     LV

Jaunumi

Arhīvs

Izglītība

Absolventi

Serviss

Atsauksmes

--> --> -->
  Par PVĢ
  Uzņemšana
    Virtuālā PVĢ
    E-klase
    Uzdevumi.lv
    StartIT.lv
    Pasākumu plāns
    PVĢ bibliotēka
    PVĢ panākumi
    Tradīcijas
    Parlaments
    Skolas projekti
    Skolēnu projekti
    PVĢ avīze
    Bildes
    Stundu saraksts
    Mācību materiāli
    Labā prakse
  Datorlapa
  Preiļu bibliotēka
  Preili.lv
  Dažādas vietnes
  Latvija un ES
    Ģimnaziādes
    Atklātā olimpiāde
  Konkurss Krauklīts
Saules aktivitāte PVĢ Solis
Projekts SOLIS
  0 W/m2

  Meklēt
  Sūtīt SMS
LMT   TELE2   Bite
 
  Apmeklētāji
  
 
Preiļu pils

Preiļu pils

   Livonijas ordeņa pirmās Preiļu pils celšanas gads un vieta nav zināma. Domājams, ka tā celta 14. gs. pēdējā ceturksnī, kad Preiļi un to apkārtne nonāca Livonijas ordeņa pārvaldījumā un tika izlēņoti grāfam Borham. Šī pils pastāvēja līdz 16. gs. otrajai pusei, kad Livonijas kara laikā (1558. - 1583. g.) krievi Preiļu pili nopostīja. Kurā gadā konkrēti tas noticis, nav zināms. Tajā reizē, kā konstatēts 1583. g., revizējot Rēzeknes stārastiju, gājuši bojā visi Borhu dzimtas arhīva, kurš radās un atradās Preiļos, dokumenti. Poļu vēsturnieks Romāns Aftanazijs savā grāmatā "Dzeie rezydencji na dawnych kresach Reczypospolitei" (Varšavā, ap 1978. g.) raksta, ka pirmo Preiļu pili ieņēmis un sagrāvis Ivana Bargā karaspēks. Pāri palikuši vienīgi milzīgie pazemes pagrabi. Borhi vairs neatjaunojuši sagrauto pili, bet pie senajiem dīķiem uzcēluši jaunu pili un iestādījuši liepu aleju. Koki saauguši ļoti lieli un saglabājušies, līdz 19. gs. 2 pusei.
   No R. Aftanazija teiktā nevar gūt skaidrību, kur īsti atradusies pirmā Preiļu pils, bet domājams, ka tā atradusies tagadējā Preiļu parka teritorijā vai tā tuvumā.
   Otrā pils, skaidri saprotams, uzcelta tagadējā Preiļu parka teritorijā. Tā nodega 18. gs. sākumā. Tajā vietā Borhi uzcēla trešo pili, kuras mūra pagrabstāvs saglabājies vēl šodien. Jaunā pils sākta būvēt ap 1806. g., pabeigta 19. gs. 60. gados. Tā bija izcils sava laika arhitektūras piemineklis, pseidogotikas stila celtne, kuras projekta autori bija Šalts un Aftanazijs. Pils fasādes rotājušas divas apaļskulptūras, kuras nav saglabājušās. Pils iekšpuses sienu paneļi bija apšūti ar tumšu ozolkoku. Ieeja pilī un telpu mēbelējums pilnīgi atbilda kunga gaumei.
   1924. g. Preiļu pilī tika atvērta Preiļu divgadīgā lauksaimniecības skola (no 1939. g. lauksaimniecības un mājturības skola), kurā bija lauksaimniecības, mājturības, galdnieku - namdaru un podnieku nodaļas. Skolu un citas Preiļu muižas ēkas izremontēja, sakopa, un uzturēja labā stāvoklī parku. Šī skola pastāvēja līdz 1944. g. un Preiļu kā arī tālākas apkārtnes iedzīvotājiem daudz deva lauksaimniecības un mājturības efektivitātes un kultūras celšanā.
Vēsture Objekti Karte Teikas

  Bilžu galerija
Bilžu galerija
  Vārda dienas
Vanda, Veneranda, Venija
© Alex
Rakstīt PVG         Lietot kā sākumlapu         Saglabāt saiti
Webmaster