Uz sākumu

Uz zīmējumu

Krāsainie zīmuļi

Agrāk ražotie krāsainie zīmuļi bieži vien neatbilda izturības kritērijiem, kurus piemēro citiem zīmēšanas un gleznošanas materiāliem. Daži ražotāji daļā no krāsu spektra izmantoja gaistošus pigmentus, piemēram, īslaicīgi spilgtus, bet neizturīgus sarkanos pigmentus. Tie nebija paredzēti izturīgu un unikālu mākslas darbu radīšanai.

Krāsu zīmuļi ir pieejami parastajā un akvareļzīmuļu versijā. Parastie zīmuļi šķīst vaitspirtā, jo tas izšķīdina vasku- pigmenta saistvielu. Dažu efektu panākšanai var tos izmantot, taču, ja nepieciešams pludinājuma efekts, daudz drošāk ir lietot akvareļzīmuļus.  

Krāsu zīmuļu tehnikas


Ar krāsu zīmuļiem var panākt ļoti daudzveidīgus efektus, sākot ar klusinātu skici gaišos toņos un beidzot ar izstrādātu zīmējumu, kurā atklājas pilnīga toņu gamma. Ir dažādas metodes, kā izmantot krāsu zīmuļus.

Tehnika

Krāsu akvareļzīmuļu lietošanaAkvarēļzīmuļu tehnika ar pludinājumu

Ja akvarēļzīmuļus lieto sausa veidā, tad zīmējums veidojas nedaudz maigāks  nekā tad, ja strādā ar parastajiem krāsu zīmuļiem.

Lai panāktu akvarēļtehnikas efektu, atkarībā no vēlamā iespaida ieteicams  izmantot tīru ūdeni un vai nu mitru, vai slapju otu. Labākā metode ir ātrs un  pārliecinošs gleznojums pāri zīmējumam. Tāda veidā krāsas netiek pārmērīgi  sajauktas un nekļūst "dubļainas", kā arī saglabā sākotnējos zīmuļa pieskārienus.  Ja ota ir pārāk slapja, krāsa var pilnībā pazust. Virsmu nevajag "samocīt", jo tas   bojā vizuālo iespaidu.

Tehnika

Vienmērīgs tonējums ar krāsu zīmuļiem

Darbs pie vienmērīgu toņu laukumiem var būt ilgstošs, jo šī tehnika nozīmē pakāpenisku krāsojuma intensitātes pieaugumu.

Divu krāsu zīmuļu lietojums piešķir zīmējumam tādas kvalitātes, kas  nav sasniedzamas monohromā darbā. Palielinās dziļuma iespaids un  faktūras bagātība, nelielas krāsu variācijas izjauc virsmas vienmuļību un  atdzīvina to.

Zīmējot, piemēram, ūdens šļakstus uz krāsaina fona, rad ūdens  šļaksts un dauzos sīkos pilienus jāsaglabā baltus, tos nedrīkst krāsot,  jo šķiet, ka izdzēst zīmuļa atstātās pēdas ir gandrīz neiespējami. Tā ir  neparasta rokas un skatiena koordinācija, kad veikla ēnojuma laikā  zīmulis apstājas pie pašas baltās detaļas malas. Bet tur, kur skatiens  toņa klājumā saredz neaizpildītās vai nepilnīgās vietas, zīmulis, lai tās aizpildītu, kustas gandrīz automātiski.

Tehnika

Zīmējums uz mitra papīra

Interesantus efektus var panākt, zīmējot ar krāsu akvareļzīmuļiem uz iepriekš ar ūdeni samitrināta papīra. Šī tehnika parasti vielabāk noder veiklām skicēm, kas top viena piegājiena laikā, kamēr papīrs vēl ir mitrs.

Tā kā, lai strādātu šajā tehnikā ir nepieciešams mitrs papīrs, ieteicams izmantot  nospiestu papīru vai akvareļpapīra bloku ar hermētiski noslēgtām malām. Ūdens piesātina  krāsu, radot bagātu, samtainu līniju. Krāsas izplūst uz mitrās pamatnes, veidojot ap  līnijām klusināta akvareļa pludinājuma iespaidu.

Šie krītiņi šķīst vairāk nekā zīmuļi, ātrāk izplūstot uz mitra papīra.

Zīmējums uz mitra papīra ar akvareļkrītiņiem