Vēja izmantošana senatnē

       Tāpat kā ūdeni arī vēju cilvēki bija iemācījušies izmantot jau senatnē. Vēja izmantošanai ir aptuveni 7000 gadu sena vēsture. Jau 5000.g.p.m.ē. ēģiptieši iedomājās pa plašo un vējaino Nīlu kuģot ar buru laivām. Un eiropieši 15. un 16.gadsimtā buru kuģos devās iekarot tālas zemes. Cilvēkiem no vācējiem pārtopot par lauksaimniekiem graudu ienesās tik daudz, ka ar rokas dzirnavām tos vairāk nebija iespējams samalt, tāpēc tika izgudrotas ar vēju darbināmās dzirnavas . Pirmie vēja enerģiju graudu malšanai izmantoja Persieši, tas notika jau ap 500.-900.gadu. Laikam ejot vējdzirnavas tika pilnveidotas un tika izmantotas graudu, garšvielu, kakao un eļļas augu malšanai, ūdens pumpēšanai, koku zāģēšanai un iežu smalcināšanai. Vēja enerģijas asprātīga izmantošana radīja pat jaunu valsti – jūrai tika atņemta kanālu zeme Holande.

Vēja izmantošana mūsdienās

       Arī mūsdienās vēja enerģija tiek izmantota visdažādākajos veidos. Tas tiek izmantots elektroenerģijas ražošanai, kuģošanai un arī sportā, taču galvenokārt tas tiek izmantots elektroenerģijas ražošanai.
1890. gadā Dānijā izgudroja pirmās vēja turbīnas, kas ražoja elektrību. Divdesmit gadu laikā simtiem vēja turbīnu ražoja elektrību Eiropā, bet ASV no 1850. līdz 1970.gadam uzbūvēja sešus miljonus vēja turbīnu, kas apgādāja ar elektrību Lielos Līdzenumus, turklāt nomaļas zemnieku saimniecības ar vēja enerģijas palīdzību uzlādēja akumulatorus un izmantoja elektroierīces. Viens no lielākajiem vēja parkiem ”Altamont Pass” atrodas ASV. Šajā vēja parkā ir uzstādītas 4900 vēja turbīnas. Šāda izmēra vēja parki nopietni apdraud putnus, jo bieži vien tie šķērso lielus putnu migrācijas ceļus, kā rezultātā sadursmēs ar turbīnām un elektrības vadiem iet bojā liels skaits putnu.Tāpat kā senāk vēja lielais spēks tiek izmantots kuģošanā. Mūsdienās lielos burukuģus ir nomainījušas jahtas, kas tāpat kā senāk, pateicoties lielajām burām, ar vēja palīdzību tiek dzītas uz priekšu.

Lielākās vēja enerģijas ieguvējvalstis pasaulē

Valsts Kopējā jauda
Ķīna 44733 MW
ASV 40180 MW
Vācija 27215 MW
Spānija 20676 MW
Indija 13066 MW