Dažu sastāvdaļu ietekme uz veselību

Cocamidopropyl betaine (kokamīd-propil-betaīns) – paaugstina šampūna putošanos un biezumu.
Ietekme uz veselību: Dermatīts, sausi mati.

Methyl/propyl paraben (metil, propol parabēns) – tie ir naftas produkti, kurus izmanto gandrīz visos kosmētiskajos līdzekļos, jo tiem piemīt spēja nogalināt plaša spektra mikroorganismus, tā aizsargājot kosmētiskos līdzekļus no bojāšanās.
Ietekme uz veselību: Var izraisīt alerģiskas reakcijas un ietekmē veģetatīvo nervu sistēmu – parabēni var imitēt estrogēnu darbību, traucēt reproduktīvo sistēmu.

Diazolidinyl urea (diazolidinil urīnviela) – antibakteriāls preparāts.
Ietekme uz veselību: Atbrīvo formaldehīdu (skatīt DMDM Hydantoin zemāk), acu un ādas kairinātājs.

Benzoic acid (benzoskābe) – konservants un šķīdinātājs.
Ietekme uz veselību: Satur kancerogēnos fermentu gredzenus un toluolu, kurus arī uzskata par hormonu noārdītājiem un iedzimtu defektu izraisītājiem, kairina elpceļus, acis un ādu.

Krāsvielas (CI 17200, CI 15510, CI 60730, CI 42053) – piešķir kosmētikas līdzekļiem tādu krāsu kā augiem, no kuriem tie it kā iegūti.
Ietekme uz veselību: Tās ir tikai četras no simtiem sintētisko un naftas ķīmisko produktu krāsvielu, kuru sertifikācija ir nezināma un pretrunīga. Lielākā daļa krāsvielu, kuras izmanto kosmētikā, gaida testēšanu, un to nekaitīgums nav izpētīts un pierādīts.

DMDM Hydantoin (DMDM hidantoīns) – antibakteriāla viela.
Ietekme uz veselību: Laboratorijas testos ir atklāts, ka tā izraisa plaušu vēzi un DNS (dezoksiribonukleīnskābes) bojājumus, satur 17,7% formaldehīda, kurš ir kairinošs un kancerogēns, un 20% gadījumu izraisa toksisku reakciju.

Cocamide mea – liek šampūnam veidot putas, kas savādāk nebūtu iespējams.
Ietekme uz veselību: Izraisa ļaundabīgo audzēju veidošanos laboratorijā testētajiem dzīvniekiem. Cocomide mea satur monoetanolamīnu, kurš reaģē ar nātrija lauret/lauril sulfātu, un veidojas kancerogēnie nitroamīni.

Sodium laureth/laurym sulfate (SLES/SLS) (nātrija lauret/lauril sulfāts) – atdala no matiem taukus un liek šampūnam izplesties un ātri iekļūt ādā. Atrodams 90% no visiem komerciālajiem šampūniem un daudzos citos veselības un skaistumkopšanas līdzekļos, īpaši ķermeņa krēmos un zobu pastās. Laboratoriju klīniskajos izmēģinājumos SLS izmanto kā kairinošu līdzekli, lai testētu ārstniecisko līdzekļu efektivitāti.
Ietekme uz veselību: Caur asinsvadiem SLS/SLES koncentrējas sirdī, aknās, smadzenēs un acīs. Paliek audos ilgu laiku un var izraisīt šādas sekas:
• vēzi – SLS/SLES reaģē ar citām ķīmiskām vielām, veidojot ļaundabīgo audzēju izraisošus nitroamīnus un dioksīnu;
• endokrīnas problēmas (hormonu noārdīšanu) – SLS/SLES var imitēt hormonu darbību un sagraut ar to saistītos mehānismus, kas kontrolē mūsu ķermeņa funkcijas, ir zināms, ka tas imitē estrogēnu darbību un traucē reproduktīvo sistēmu un seksuālo attīstību;
• matu izkrišanu – SLS ir diezgan raupjš, kodīgs līdzeklis, kas posta matu folikulas;
• paaugstinātu ādas jutību – SLS sabojā ādas aizsargspēju pret kaitīgām vielām, vairojot alerģiskas reakcijas;
• sausu ādu – aizsarglipīdi tiek noplēsti no ādas virsmas, pateicoties SLS kodīgumam, un samazinās ādas spēja saglabāt mitrumu.

Propylene glycol (propilēnglikols) – saglabā kosmētikā mitrumu un padara to zīdainu. Propilēnglikols ir naftas ķīmiskais produkts, kas tiek izmantots kā galvenā sastāvdaļa bremžu šķidrumā un antifrīzā kā arī veselības un skaistuma produktos, tādos kā bērnu krēmi un skropstu tušas.
Ietekme uz veselību: Lai gan ASV Pārtikas un Zāļu Administrācija (FDA) ir klasificējusi propilēnglikolu par drošu, tas atzīts kā neirotoksīns un pierādīts, ka izraisa dermatītu, aknu anomālijas un nieru bojājumus pētījumos ar dzīvniekiem. Tas kavē šūnu augšanu un var būt kairinošs ādai.

Triklozāns – antibakteriāla viela, kuru izmanto zobu pastās, dezodorantos, ziepēs un krēmos, kas domāti nepatīkamas smakas mutē, padusēs, uz pēdām un intīmajās zonās iznīcināšanai.
Ietekme uz veselību: Pētījumi liecina, ka triklozāns iznīcina vājākos mikrobus, toties dzīvi paliek izturīgākie, kas vēlāk centīgi vairojas.

Glicerīns – tiek lietots, lai samitrinātu sausu ādu. Tas pasargā krēmus no izžūšanas. Ja tiek lietots ilgstoši, šķidrums var ādu padarīt tumšāku.

Isopropilmiristat – sintētiska eļļa, kas mīkstina ādu un apslāpē ādas izžūšanu, ko izraisa alkohols. Parasti šī viela atrodama pretsviedru līdzekļos.

Myristyl myristate – viela, kas līdzīga vaskam, to nevar izšķīdināt ūdenī. To izmanto ļoti daudzos kosmētikas līdzekļos (krēmi, losjoni, šampūni, skūšanās putas) kā eļļainu un mīkstinošu komponentu. Tā neizraisa alerģisku reakciju.

Methyl Paraben – ražots no metil ētera. Balta kristāliska viela ar specifiku smaku. Tas sargā ādu un ir antiseptisks. Pasargā ādu no dažādu baktēriju piekļuves.

Smaržvielas (parfum)
Sekas veselībai:
• sastāvdaļas, kas veidotas uz naftas bāzes var izraisīt vēzi, iedzimtu slimību uzliesmojumus, centrālās nervu sistēmas traucējumus un alerģiskas reakcijas;
• parfīmi ir galvenais alerģisko reakciju izraisītājs kosmētikas lietošanā.

Parabēni – Paraben (Metyl, Butyl, Propyl, Isobutyl) – sastopami ļoti daudzos kosmētiskajos līdzekļos kā konservanti, kas pasargā produktu no bojāšanās. Tie ir alerģiski, toksiski, mutagēni, imitē sieviešu dzimumhormonu darbību un bojā endokrīno sistēmu. Tie spēj uzsūkties ādas dziļākajos slāņos, iekļūt asinsrites sistēmā un uzkrājas organisma audos. Parabēni caur mātes organismu tiek nodoti arī bērniem. Tas var apdraudēt viņu imūnsistēmu.

Minerāleļļa (Mineral oil/paraffinum liquidum) – sastopama visu veidu krēmos, masāžas eļļās, kā arī bērniem paredzētajās eļļās ar nolūku mīkstināt un ietaukot ādu. Minerāleļļa ir lēts naftas pārstrādes blakusprodukts, kas pārklāj ādu ar neelpojošu kārtu, kā arī izraisa komedonus (iekaisumi, melnie punkti). Var saturēt arī policikliskos aromātiskos ogļūdeņražus (PHA), kas ir kancerogēni un mutagēni.