Dzīvnieku izmantošana eksperimentos

Vai esi kādreiz aizdomājies par to, ko patiesībā nozīmē dzīvnieku izmantošana viena vai otra produkta pārbaudēs? Un par to, cik tas ir nepieciešami, cik tas ir pareizi un godīgi attiecībā pret mazajiem brāļiem? Cilvēkiem vajag arvien jaunus produktus no jaunām sastāvdaļām, un joprojām turpinās miljoniem dzīvnieku ciešanas.

Citādāka attieksme mums varētu būt pret pētījumiem, kuros jau gadiem ilgi tiek meklētas zāles smagu slimību ārstēšanai.Taču arī tikai tajos gadījumos, kad alternatīvu metožu izmantošana nav iespējama. Jo zāļu ražotāji mums nemitīgi piedāvā jaunas un jaunas zāles pret galvassāpēm, citu par citu labāku.

Daudziem šampūniem un higiēnas produktiem, pirms tie nopērkami veikalā, veic drošības pārbaudes. Tas nozīmē, ka nebrīvē turētos dzīvniekus ieziež ar jauno produktu, lai redzētu, vai rodas ādas kairinājumi, iekaisumi. Izmēģinājumi ar dzīvniekiem farmācijā ir vēl sāpīgāki – dzīvniekiem tīšām izraisa slimību, lai pārbaudītu vai jaunās zāles ietekmēs slimību, vai zālēm ir kāda nopietna blakusiedarbība.

Izmēģinājuma dzīvniekiem var attīstīties audzēji vai citi smagi sarežģījumi, tos bieži nogalina kādā pārbaudes posmā, lai zinātnieki varētu izpētīt dzīvnieku iekšas un konstatēt, vai nav radušās negatīvas sekas. Un tas viss tiek darīts, lai mums piedāvātu plašu tablešu un ziedīšu sortimentu visās varavīksnes krāsās.

Izmēģinājumi ar dzīvniekiem galvenokārt ir ētikas jautājums. Pirms vairākiem gadiem sabiedrības sašutuma rezultātā daudzi plaša patēriņa preču ražotāji atsacījās savu produktu izmēģināšanā izmantot dzīvniekus. Tā vietā tika izstrādātas citas metodes – tikpat labas vai pat vēl labākas produktu drošības novērtēšanā. Piemēram, ķīmisku vielu izraisītu acu kairināšanā var izmantot ziedotas cilvēku acs tīklenes, mākslīgi radītu cilvēka ādu var izmantot ādas reakciju novērtēšanai.

Ja ražotāji nolēmuši izstrādāt kādu jaunu mazgājamo līdzekli vai kosmētikas produktu, mēs varam droši – lielākā daļa cilvēku piekristu, ka to izmēģināšanai vajadzētu izmantot zinātniski saprātīgas metodes bez dzīvniekiem. Vai pat vēl vairāk – ražotājs varētu izvēlēties jau zināmas drošas sastāvdaļas nezināmo un, iespējams, nedrošo sastāvdaļu vietā.

Nekur pasaulē likumdošana nepieprasa kosmētikas, higiēnas līdzekļu vai sadzīves ķīmijas izmēģināšanu uz dzīvniekiem. Lielākajā daļā valstu likumdošana vienkārši nosaka, ka kosmētikai un higiēnas līdzekļiem ir jābūt drošiem, lai tos izmantotu cilvēki.

Iegādājoties jaunu skaistumkopšanas vai higiēnas līdzekli, arī tev ir iespēja pajautāt pārdevējam, vai tas ir izmēģināts uz dzīvniekiem. Ir arī iespēja paskaties uz iepakojuma vai tur ir emblēma, kas norāda, ka produkts nav izmēģināts uz dzīvniekiem.