Gliemežu audzēšana Latvijā
Sākums Sistemātiskais iedalījums Audzējamās sugas Latvijā Nepieciešamie dokumenti Audzēšanas tehnoloģijas Receptes

        Ievadam

 

 Netradicionālā lauksaimniecība- gliemežu audzēšana Latvijā ir ienākusi pavisam nesen. Taču pēdējos gados tā izplatās "sprādzienveidā"- ļoti strauji un neprognozējami. To pierāda fakts, ka uz 2008. Gadu Latvijā bija reģistrētas aptuveni desmit saimniecības, kuras bija uzsakušas šāda veida darbību, bet uz šo laiku ir jau reģistrētas vairāk nekā 130 saimniecības. Tas notiek tādu iemeslu dēļ, ka šāda veida darbība neaizņem daudz laika, tā var būt kā blakusnodarbe jau esošajam darbam un tā var arī kļūt par ienesīgu un patstāvīgu nodarbi, kas jau nes nevis nelielu paļņu, bet gan jau piesaista jūs lielajam preču  tirgum kā vienu no produkta izplatītājiem gan Latvijā, gan citās pasaules valstīs. Jo kā jau mums visiem zināms Latvija ir viena no ES dalībvalstīm, kas paver mums plašākas iespejas gan darba tirgū, gan biznesā, tādēļ arī piesaistīt savam uzņēmumam kādus ārzemju investorus ir daudz vieglāk.

 Pasaulē pieprasījums pēc gliemežiem arī ir kļuvis lielāks, daudzos restorānos gliemeži ir kļuvuši par delikatesi, kā arī daudzi cilvēki paši iegādajas tos un gatavo ēdienus mājas. Gliemeži kā ēdiens ir  kļuvis par vienu no jaunakajiem "modes" kliedzieniem, tādēļ arī daudzi cilvēki bieži savā edienkartē iekļauj no viņiem pagatavoto jauna veida pārtiku. Gliemeži arī ir labs olbaltumvielu saturošs produkts, tādēl tas var kļūt par alternatīvu kādam citam ēdienam, kurš satur šo uzturvielu, un kuru jūs nevarat ēst.

Vēl viens labums ir arī tāds, ka jūs netikai kļūstat par gliemežu audzētāju, bet jūs varat arī radīt labvēlīgu biotopu pārējiem dabas iemītniekiem. Ja jums ir kāda paliena vai lauks kuru neizmantojat, jūs to varat ne tikai izmantot, lai tur izveidotu vietu kur audzēt gliemežus, bet varat iestādit pāris kokus un krūmus, jo gliemežiem arī ir nepieciešama ēna. Tādējādi jūs pēc daudziem gadiem būsiet pārsteigti kāds skaist un burvīgs mežs būs šajā vietā. Un tur jau netikai augs gliemeži, bet tā būs mājvieta putniem, kukaiņiem, kuri daudzās Eiropas valstī jau ir izmiruši. Jūs būsiet radījis jaunu vietu kur šie dzīvnieki varetu turpināt savu sugu, palīdzētu tām neizmirt. Kas to lai zin, varbūt pēc daudziem gadiem kāds ārzemnieks dosies pie jums, lai apskatītu kādu putnu sugu, kas nav satopama pie viņiem, bet ir jūsu piemājas mežā un tā jau arī var attīstīties pavisam cits bizness vai arī jauns hobijs.

Pati esmu meitene no laukiem un ņemot vērā to kāds stāvoklis šobrīd ir Latvijā esmu apsvērusi ideju, ka nākotnē es vārētu arī neiegūt savu vēlamo darbavietu. Tādēļ apsvēru citas alternatīvas un arī vairāk izpētīju šāda veida lauksainiecību, jo man arī nākotnē būs šī vieta kur es varētu uzsākt kaut vai nelielu, bet tomēr kādu biznesu un kādēļ gan, lai tas nebūtu gliemežu audzēšana. Man tas šķiet saistošs, interesants un galvenais tam nav obligāti jakļūst par galveno nodarbi, es varu darīt arī ko citu. Netradicionālais vienmēr piesaista un šajā gdījumā tas tiešām ir vērtīgi, jo pētot es uzzinaju arī ļoti daudz jauna par lauksaimniecību veidošanu un arī par gliemežiem ieguvu nemazā jaunu informaciju. Kādam varbūt tas šķitī garlaicībi un neinteresanti, bet cilvēki kuri vienmēr ir bijuši tuvi dabai sapratīš mani.