Izvēlne:

- Ievads

- 1966 - 1979

- 1980 - 1989

- 1994 - ...

1966 - 1979.

         Periodā no 1966. līdz 1971. gadam Filadelfijā (Pensilvānijas štatā) ir datēti pirmie grafiti, kuros ir saskatāms viena cilvēka mēģinājums pievērst sev apkārtējo un preses uzmanību. Vislielākos panākumus guva CORNBREAD, TOP CAT un COOL EARL. Ņujorkā šajā periodā ir līdzīga situācija, bet tā nav tik izteikta. Jaunieši savos vakaru pasākumos (vārds "diskotēka" te nav piemērots), piemēram Kool DJ Herc pasākumos, ar spreja krāsas baloniem atstāja uz sienām savus parakstus. Tas notika Ņujorkas geto, kur dzīvoja afroamerikāņi, puertorikāņi un daudzu citu tautību cilvēki, kas masveidā iebrauca uz ASV ziemeļu pilsētām '50. un ’60. gados darba meklējumos. '50. un ’60. gados Ņujorkā tika uzceltas jaunas rūpnīcas, kas prasīja darbaspēku. Tāpēc tika uzcelti arī geto, kur bija izmitināti afroamerikāņi un citi ieceļotāji, kas nebija indoeiropieši.

         Periods no 1971. līdz 1974. gadam.
         1971. gadā Ņujorkā Manhetenā (Manhattan) Washington Heights sekcijā notiek uzliesmojums, kas dod sākumus grafiti kustībai. Avīze New York Times publicē interviju ar kādu 17 gadus vecu zēnu vārdā Demetriuss (grieķu izcelsmes) ar iesauku Taki, kurš dzīvoja 183. ielā. Šis puisis bija kurjers, un savās darba gaitās viņš visur, gan uz sienām gan uz metro vilcieniem, atstāja savu parakstu. Konkrēti tas paraksts bija TAKI 183 (numurs nozīmē Washington Heights 183. iela - tur viņš dzīvoja). Šī dīvainā vārda ar cipariem parādīšanos piesaistīja sabiedrības uzmanību, jo tas bija ļoti bieži sastopams un turpināja augt savā skaitā. Viņš ir pirmais pasaules un Hip-Hop vēsturē, kuram izdevās pievērst sev tik lielu uzmanību. Nav arī zināms, vai kāds cits pirms viņa ir rakstījis uz vilciena. Vieni no pirmajiem bija arī JULIO 204, kas zīmēja vēl pirms TAKI, FRANK 207 un JOE 136. TAKI vārdā vēlāk tika izveidots grafiti rakstītāju apbalvojums.

         Šī kustība attīstījās arī Brūklinā. FRIEBDLY FREDDIE bija pirmais Brūklinas rakstītājs, kas guva slavu. Brūklinā zīmēja ne tikai zēni, bet arī meitenes STONEY, COWBOY, GRAPE, CHARMINE un Manhetenā BARBARA 62 un EVA 62. Uzraksti sākumā bija pārsvarā uz sienām, retāk uz autobusiem, tad pamazām sāka pāriet uz metro vilcienu vagoniem, jo, ja zīmēt uz vilciena sienas, darbs ceļo pa visu pilsētu. Te metro sistēma pierādīja sevi kā laba komunikāciju sistēma. Cilvēki piecos Ņujorkas rajonos varēja redzēt citu sasniegumus. Tas kļuva par pamatu starprajonu sacensībām.

         Šādi grafiti pārgāja no ielām arī uz vilcieniem. Toreiz bija tikai paraksti, un mērķis bija sarakstīt pēc iespējas vairāk. Nepagāja ilgs laiks, kad atklāja to, ka vilcienu depo vai vagonu parkā ir iespējams aprakstīt daudz vairāk vagonu īsākā laika posmā un ar mazāku iespēju, ka viņus pieķers. Tika nodibināta koncepcija un metode masveidīgai grafiti zīmēšanai - "Bombingam".

         Pēc kāda laika rakstīja tik daudz cilvēku, ka grafiti kļuva ierasts un vairs nespēja pievērst sev uzmanību. Rakstītājiem kļuva nepieciešams jauns veids, kā gūt slavu un pievērst saviem parakstiem uzmanību.

         Šis ir grafiti kā MĀKSLAS sākums.

         Pirmais veids, lai izcelties, ir padarīt savu parakstu unikālu. Tika izgudroti jauni kaligrāfiskie paņēmieni un stili. Rakstītāji papildināja parakstus ar attēliem, piemēram, puķēm, zvaigznēm un citām figūrām. Dažas figūras bija tikai skatam, bet citas varēja arī kaut ko nozīmēt, piemēram, kroņus zīmēja tie rakstītāji, kas pretendēja būt par grafiti karaļiem. Visslavenākais paraksts grafiti kultūras vēsturē ir STAY HIGH 149. Viņš izmantoja degošo cigareti kā "H" (pirmais vārdā High) burta horizontālo svītru, “S” burtā apakšējā galā bija iebūvēta bulta un paraksta beigās pirms ielas numura bija nūju cilvēciņa figūra no TV seriāla "The Saint".

         Otrais solis bija paraksta mērogs. Rakstītāji sāka zīmēt savus parakstus lielākā mērogā. Lielāka izmēra paraksts ar resnākām līnijām pievērsa vairāk uzmanības nekā vienkāršs paraksts ar spreja krāsas balona normāla lieluma līniju. Burtus varēja apvilkt ar citu krāsu. SUPER KOOL 223 atklāja, ka uzgaļi no citiem spreja produktiem var nodrošināt cita lieluma līniju. Tas viss aizveda pie mākslas darbu attīstības. Grūti pateikt kurš izveidoja pirmo gabalu, jo sākumā mākslas attīstība noritēja maziem soļiem. Uzskata, ka pirmo īsto gabalu uzzīmēja SUPER KOOL 223 no Bronksas un arī tādi rakstītāji kā WAP no Brūklinas un SPIN. SUPER KOOL 223 gabals bija liels uzraksts, kurā tika izmantoti vairāki krāsu toņi. Rakstītājs PHASE 2 saka, ka pirmie, kas zīmēja gabalus CC10, BARBARA 62 un EVA 62, un ka SUPER KOOL 233 zīmēja pirmos gabalus no vagona augšas līdz apakšai. Resnāki burti deva iespēju tālāk attīstīt uzraksta stilu. Burtu iekšieni tagad varēja aizpildīt ar dažādām dekorācijām: punktiņiem, krustsvītrojumu, zvaigznēm, šaha dēļa kvadrātiem. Dekorācijas, kurus dēvē par dizainiem (termins "design"), bija aprobežotas tikai ar rakstītāja iztēli.

         Sacensību atmosfēra noveda līdz faktisku stilu attīstībai, kas atvasinājās no paraksta (tag) stila gabaliem. Brodvejas stilu uzsāka Filadelfijas TOPCAT 126. Stila būtība ir gari un tievi burti. Šis stils izvērsās par bloku burtiem, slīpiem burtiem un Block Buster stilu. PHASE 2 attīstīja Softie burtus, kurus pārsvarā sauc par Burbuļburtiem. Burbuļu un Broadway stili bija pirmo gabalu sākotnējas formas un tādējādi pamats daudziem stiliem. Drīz bultas, vijumi, savienojumi un izliekumi tika ieviesti kā burtu greznojumi. Šīs piedevas kļuva sarežģītākas un tapa par pamatu Mehāniskajam vai Wild Style (Mežonīgs Stils) stilam. (1.)

         1971. gadā parādījās pirmās komandās. Viena no tām bija "The EX Vandals"
         1972. gadā Tracy 168, Futura 2000 un Ali nodibina komandu "The Soul Artists".
         Viens no māksliniekiem, Tracy 168, atceras savus pirmos grafiti gājienus tā:
         Mēs norakstījām vilcienu Bronksā un brūklinieši (Brooklin (Ņujorkā)) mums atbildēja. Šī bija pirmā reize, kad mums bija sava teikšana, ar kuru vajadzēja rēķināties. Mēs izpaudām savas emocijas un mums neviens nevarēja pateikt, kā mums jājūtas". Šī saziņas metode bija drīzāk kaujinieciska. Tas liecina par sacensību sākumiem. "Mēs rakstījām prieka un piedzīvojumu dēļ, tā bija ikdienišķa nodarbošanās draugu pulkā" (to var atzīmēt kā grafiteru komandu pirmsākumu), atzina Frito 1, Tracy 168 draugs. (11.;44. lpp)

         Tad rakstītāji sāka zīmēt gabalus visa vagona augstumā. Skaitās, ka pirmo šādu gabalu uzzīmēja SUPER KOOL 223 un FLINT 707. Kurš tieši no viņiem abiem sāka to darīt, man neizdevās noskaidrot. Šādus gabalus sauca par "Top to bottom". Krāsainās dekorācijas un mērogs bija nopietns progress, bet visi darbi joprojām atgādināja parakstus, uz kuriem tie bija bāzēti. Tā laika viskvalificētākie rakstītāji bija HONDO 1, JAPAN 1, MOSES 147, SNAKE 131, LEE 163d, STAR 3, PHASE 2, PRO-SOUL, TRACY 168, LIL HAWK, BARBARA 62, EVA 62, CAY 161, JUNIOR 161 un STAY HIGH 149.

         PHASE un citu stilu meistaru kā RIFF 140 un PEL darbu un sacensību kombinācija veicināja attīstību. RIFF 140 ir atzīmēts kā viens no pirmajiem Style Wars sacensību (pasākuma līmenī) katalizatoriem. RIFF 140 ņēma citu rakstītāju idejas, uzlaboja tās un cēla uz augstāko līmeni. Rakstītāji kā FLINT 707 un PISTOL deva vislielāko ieguldījumu trīsdimensiju burtu stila attīstībā, piešķirot gabaliem dziļumu, kas kļuva par standartu nākotnes paaudzēm.

         Šis agrais grafiti attīstības periods nepagāja neatzīts.
         1972. gadā Pilsētas Koledžas (City Colledge) socioloģijas students Hugo Martinez pamanīja šīs paaudzes artistisko potenciālu un nodibināja organizāciju "United Graffiti Artists" (Apvienotie Grafiti Mākslinieki) ar mērķi gūt rakstītājiem labu slavu. UGA izvēlējās vislabākos metro māksliniekus no visas Ņujorkas un izstādīja viņu darbus formālā mākslas galerijas kontekstā. UGA nodrošināja māksliniekiem agrāk nepieejamas izdevības. “Razor Gallery” galerija bija veiksmīgs Martineza un viņa pārstāvēto mākslinieku sasniegums. Martinez pārstāvēja tādus rakstītājus kā PHASE 2, MICO, COCO 144, PISTOL, FLINT 707, BAMA, SNAKE, un STICH.

         1972. gadā parādās pirmie gabali visa vagona garumā.

         1973. gadā raksts "The Graffiti Hit Parade" Ričarda Goldšteina žurnālā "New York Magazine" bija viena no pirmajām publikas atzinībām par metro mākslinieku artistisko potenciālu. Šis pats žurnāls izveido "Taki Award" apbalvojumu ievērojamākiem rakstītājiem un SPIN saņem apbalvojamo par labāko dizainu.

         Ap 1974. gadu rakstītāji kā TRACY 168, CLIFF 159, BLADE ONE radīja darbus ar ainām, ilustrācijām, multfilmu varoņiem ap gabaliem. Tas bija "Vesela Vagona" stila aizsākums. Vieni no pirmajiem veselu vagonu rakstītāji ir arī AJ 161 un SILVER TIPS.

         1975. - 1977. gadu periods
         Grafiti vēsturē ienāk jaunā paaudze, kas ir gatava pārņemt artistiskos pamatus un standartus, ko ir ielikušas iepriekšējās paaudzes. Taču noteicošais faktors šim vilnim ir pilsētas finansiālā krīze. Ņujorka bija izputējusi un transportsistēma bija slikti aprūpēta. Tas noveda pie vismasīvākās bombēšanas (pārmērīgas rakstīšanas) vēsturē.

         Šajā laikā daudzums īpaši izcēlās, un stils nonāca otrajā plānā. Veseli vagoni kļuva par standartpraksi, un par izšķirošo grafiti formu kļuva Throw Up stils. Šis stils attīstījās no Softie vai Burbuļburtiem, kurus, kā iepriekš noskaidrojās, attīstīja rakstītājs PHASE 2. Throw Up gabali ir zīmējami steigā un sastāv no vienkāršas ārlīnijas un vāja iekrāsojuma (viens krāsas slānis). Šis stils ir ļoti stipri izplatīts arī mūsdienās, bet ārpus Latvijas. Visā metro sistēmā, sevišķi IND (Independed - neatkarīgais) un BMT (Brūklinas Manhetenas Tranzīts) metro nodalījumos, pārsvarā tika zīmēti divu burtu Throw Up vārdi. Komandas kā POG, 3yb, BYB TC, TOP veica nozīmīgākos devumus. Throw Up karaļi bija TEE, IZ, DY 167, PI, IN, LE, TO, OI, FI vai VINNY, TI 149, CY, PEO. Rakstītāji kļuva ļoti konkurējoši. Sacensību būtība bija veikt pēc iespējas vairāk gabalu. Throw Up gabali tāpat kā Veselu Vagonu gabali sasniedza savu virsotni 1975. līdz 1977. gadu periodā. Rakstītāji BUTCH, CASE, KINDO, BLADE, COMET, ALE 1, DOO2, JOHN 150, LEE, MONO, SLAVE, SLUG, DOC 109 CAINE ONE nobombardēja IRT (Interborough Rapid Transit) metro nodalījumu lieliskiem Veselo Vagonu zīmējumiem, ejot tādu gigantu kā TRACY 168 un CLIFF 159 (Vesela Vagona stila aizsācēji) pēdās. CAINE 1 apzīmē veselu vilcienu.

         1978.-1981. gadu periods
         Jauns radošs vilnis uzplauka 1977. gada beigās. Te jāatzīmē komandas TDS, TMT, UA, MAFIA, TS5, CIA, RTW, TMB, TFP, TC5 un TF5. Atkal aizsākās stilu sacensības "Style Wars". Šis vilnis bija pēdējais spēcīgais pirms Metropoles Tranzīta Pārvalde pasludināja grafiti iznīcināšanu par prioritāti. Brodvejā CHAIN 3, KOOL 131, PADRE, NOC 167 un PART 1 izvērsa PHASE 2, RIFF 140 un PEL izveidotos stilus. CHAIN 3 vēlāk pāriet uz komandu TMT un apraksta 2. un 5. metro līniju. Stila karu tradīcijā uz TMT komandas darbiem atbildēja komanda CIA.

         CASE 2, KEL 139, MARE, COMET, REPEL, COS 207, DURO, MIN, SHY 147, KADE 198, FED 2, REVOLT, RASTA, ZEPHYR, BOOTS 119, KIT 17, CRASH un DAZE arī bija tā laika aktīvie rakstītāji. CAZ 2, IZ, SLAVE, REE, DONDI, BLADE un COMET kļuva ļoti konkurējoši Veselo Vagonu arēnā. SEEN, MAD, PJ un DUST valdīja 6. metro līnijā ar komplicēti un sīki izstrādātiem Veselo Vagonu darbiem. MITCH 77, BAN 2, BOO 2, PBODY, MAX 183, un KID 56 dominēja 4. metro līnijā. FUZZ ONE bija ievērojams visās septiņās IRT (Interborough Rapid Transit) līnijās. Komandas CIA, TB un TKA nodrošināja, lai BMT (Brūklinas Manhetenas Tranzīts) līnijas nebūtu bez stilu pilniem darbiem.

         1979. gadā grafiti skatuvē nonāk PINK vai LADY PINK sieviete. Iepriekš ir bijušas arī citās, bet PINK ir visveiksmīgākā rakstītāja sieviete grafiti vēsturē. Viņas darbi ir bijuši izstādīti arī galerijās. Viņas talants un radoša domāšana ir ļoti augstā līmenī.
         Metropoles Tranzīta Pārvalde ievieš tīrīšanas mašīnas "Buffen". Tās bija tik efektīvas, ka iznīcināja ne tikai grafiti gabalus, bet arī vagona virsmu. Pēc to lietošanas tā parasti sāka rūsēt.
         1979. gadā LEE QUINONES un FAB 5 FREDDIE sarīkoja atklāšanu ar mākslas dīleri Klaudio Bruni Romā Itālijā.