Celaines

 

Savu nosaukumu celaines ieguvušas no celu galdiņiem – dēlīšiem, kuros ievērtie velku pavedieni aušanas procesā maina vietas līdz ar dēlīšu pagriezieniem, pēc katra ieaustā auda pavediena.

Celu aušanas tehnika bija pazīstama jau senajā Ēģiptē. Senākie Ēģiptes celu audumi tika austi tikai no linu šķiedras un tie tika lietoti ceremoniju tērpu darināšanā.
Viduslaikos celu tehnika bija plaši izplatīta visā Ziemeļeiropā, īpaši Skandināvijas valstīs.
Latvijā celu aušanas tehnika ir saglabājusies līdz mūsu dienām.

Celu aušanas tehnika ir viena no senākajām tekstiliju darināšanas tehnikām Latvijas teritorijā. Celu aušanas rīki atrasti Latvijas teritorijā jau vidējā dzelzs laikmeta kapenēs. Pēc zinātnieku pētījumiem, celu audumi ir bijuši pazīstami jau akmens laikmetā. Īpaši daudz celu audumu atrasts vēlā dzelzs laikmeta kapenēs un pēc šiem izrakumiem iespējams rekonstruēt senlatviešu tērpus.

Darinājumus celu tehnikā iespējams izaust gareniski svītrainus, šķērssvītrainus, diagonāli svītrainus, skujainus un rakstainus.

Svītrainās un skujainās celaines latgaļiem sastopamas kopš 10.-11. gadsimta. Senākā rakstainā celaine ar neielasītu līkloča rakstu Latvijā zināma no 9. gadsimta Tīras purva depozīta, bet greznākās ar ielasīto rakstu lībieši, sēļi un latgaļi kopš 11. gadsimta darinājuši jostām. Visvairāk celaines bija izpalītas tieši Latgalē.

Aužot celaini, celaines vienu galu piesien pie vidukļa, bet otru galu – pie kāda stabila, nekustīga priekšmeta.

Seno celaiņu vilnas pavedienos saskatāmas četras krāsas – zila, dzeltena, sarkana, brūna, bet pamatam – fonam izmantoti gaišie linu pavedieni

 

 

Celaiņu veidi

 

Ir vairāku veidu celaines:

 

Darba rīki

 

Celu galdiņi jeb celi

Tie ir 2-3 mm biezi kvadrāti ar 5-8 cm garām malām un pa vienam caurumam katrā stūrī. Stūri ir nedaudz noapaļoti. ērti strādāt ar celu galdiņiem, kuru vidus ir biezāks, bet malas plānākas. Celus var pagatavot no koka, plastikāta materiāliem vai arī no stingra kartona.

 

Divas stingras auklas

Viena aukla paredzēta velku galu piesiešanai pie nekustīga priekšmeta, bet otra velku galu piesiešanai pie vidukļa.

 

Nazis un saiviņa ir tādi paši, kā audeņu aušanai.

 

 

Materiāli

 

Calaiņu aušanai var izmantot grodi šķeterētu vilnas dziju, kokvilnas diegus- īrisa vai tamborējamos, kā arī diegus, kuri domāti aušanai. Smalkām celainēm ir noderīgi arī 10. un 12. numura spolīšu diegi.

 

 

Velku diegu garuma aprēķināšana

 

Aužot celaines, velku diegi ieraujas vairāk nekā audeņu velku diegi, tāpēc ieraušanās daļai pieskaita piekto daļu no celaines garuma.

 

Velku garumu aprēķina šādi:

celaines garums + (0,2 *celaines garums) + 0,4 m galiem.

 

Piemēram, lai noaustu 1,2 m garu celu jostu, velkiem nepieciešamo diegu garumu aprēķina šādi:

 

1,2+ (0,2*1,2)+0,4=1,84 m

 

Celaiņu raksti

 

 

Atpakaļ                                                                                                                                                        Sākums