Dzeltens

Latvju dainās dzeltenais tiek godāts ar tādu pašu mīļumu kā baltais. Dzeltena saule, gaismas un siltuma devēja, bite, medus un vasks. Dzeltenā krāsa ir silta un asociējas ar mājīgumu. Dzeltenā krāsa dainās ir pieminēta augu un dzīvnieku aprakstos. Dzelteni dabas priekšmeti ir apdziedāti ar lielu mīlestību. Visvairāk pieminēti dzelteni kumeliņi, tad cielaviņas, druvas un ziedi. Bieži dzeltenā krāsa minēta kā matu krāsa. Ideāli skaists ir cilvēks ar “baltiem linu” vai “dzelteniem matiņiem”.

Smuks puisītis, baltu muti,

Dzelteniem matiņiem;

Tur gulēja mans prātiņš

Viņa matu galiņā.

Gaiši dzeltena krāsa simbolizē svētlaimību, apgarotību un intelektu. Tā saistās ar saules gaismu, ticību, labo. Tumši zaļgandzeltenā krāsa tiek uzskatīta par naida, skaudības un greizsirdības krāsu. Gēte izteicies, ka “tīrā dzeltenā krāsa ir goda un sajūsmas, bet netīrā – kauna un riebuma krāsa”. Dzeltenā – nodevības krāsa. Kopš viduslaikiem Eiropā dzeltenais apzīmē nodevību un neuzticamību.

Ugunīgi dzeltenu (un oranžu) cienot enerģiski un veselīgi cilvēki, bet intelektuāļiem patīkot gaiši dzeltenā. Dzeltens apģērbs, kā jebkurš gaišs apģērbs, optiski palielina valkātāja apjomus.

Dzeltenā krāsa pēc savas būtības ir silta, taču tai, līdzīgi kā jebkurai krāsai, ir iespējams izskatīties gan siltākai, gan vēsākai atkarībā no fona. Dzeltens laukumiņš, novietots uz silta, oranža fona, izskatās vēsāks, nekā novietots uz vēsi zaļa fona.

Budistu mūku safrāndzeltenās mantijas demonstrē to, ka viņi devuši pazemības un atturēšanās zvērestu.

Islāmā zeltaini dzeltenais simbolizē gudrību un labu padomu, bet bāli dzeltenais ir skaudības un negoda krāsa, bet Eiropā tas tiek saistīts ar gļēvumu. Ķīnā dzeltenais bija imperatoru krāsa. Ķīnā dzeltenais simbolizē vīrišķo principu un Saules varu. Cinu dinastijas laikā (1644 – 1911) tikai imperators drīkstēja tērpties dzeltenā.

Tā ir visvieglāk saredzamā krāsa, tāpēc tiek izmantota kā starptautiski atzīts brīdinājuma signāls.

Dzeltenā – pašinterpretācija, variācija par tēmu. Saules atstarojums un spuldzes radīta gaisma. Dzeltenā – interese par sauli. Sirdsgaišums. Zinātkāra ieinteresētība, ekstraverts redzējums, ekspansivitāte. Tieksme uz sevis apliecināšanu nevis kā intravertu iedziļināšanos, bet savas iekšējās pasaules apliecinājumu sevis turpinājumā. Dzeltenā – bites redzējums, medus saldais vilinājums. Priežu asaru piemineklis dzintarā, saules atspulgs maija purenēs. Vasilijs Kandinskis dzelteno uzskata par tipisku zemes krāsu.

Psiholoģiski dzeltenā krāsa raksturo optimismu un uzskatu nepastāvību, jautru dabu un rakstura oriģinalitāti.

Fizioloģiski dzeltenajai, oranžajai, zeltītajai saules krāsai ir stimulējošas funkcijas, kas sekmē gremošanas sulu izdalīšanos, aizdzen miegainību un nogurumu, ļoti bieži lieto kā tonizējošo līdzekli, lai uzlabotu slimnieka pašsajūtu, ja tiem ir nospiests un nomākts garastāvoklis. Ar dzelteno un zeltīto krāsu, iedarbojoties uz attiecīgajiem redzes centriem galvā, ārstē sliktu redzi un dažādas acu slimības.