Violets    Zaļš

Brūns

Brūns simbolizē zemi un rudeni. Kā zemes krāsa tas simbolizē arī pazemību un vienkāršību. Viduslaikos brūns bija sēru krāsa. Vairāki kristīgie ordeņi pieņēma to par simbolu, paužot atsacīšanos no pasaulīgā.

Brūnā krāsa latvju dainās parasti raksturo apģērbu. Te visvairāk ir minēti vīriešu svētku tērpi. Piemēram, “brūni svārki”.

Ko domāji, tautu dēls,

Bajāros iestādams?

Ne tev tādi brūni svārki,

Ne barota kumeliņa.

 

Violets 

 

Violetā – ar zilu krāsu atsaldēta sarkana krāsa, kas atsalusi gan fiziski, gan psiholoģiski, tāpēc gleznās un dzīvē tai piemīt atsvešināts skanējums. Ķīnieši šo krāsu izmanto bēru apģērbā, kristieši- ciešanu laikā. V. Kandinskis violeto krāsu salīdzina ar angļu radziņa skaņas biklumu.

Violetais – tas ir mūžības un bezgalības tonis, kas iemirdzas zelta zvaigžņu fonā.

Fizioloģiskā iedarbība. Violeto un ceriņkrāsu izmanto sirdsslimību, pazemināta asinsspiediena, funkcionālo traucējumu gadījumos. Violetā krāsa iedarbojas daudz spēcīgāk par ceriņu krāsu, tā jālieto ļoti uzmanīgi un piesardzīgi. Atsevišķos gadījumos tā var būt par iemeslu melanholijai, misticismam.

 

Zaļš

Zaļš ir dzīvības, pavasara un jaunības krāsa. Tas simbolizē cerību un prieku. Zaļš ir islāma svētā krāsa, bet kristietībā – Trīsvienības krāsa. Mūsdienās zaļais simbolizē rūpes par ekoloģiju. Taču tas simbolizē arī pagrimumu un greizsirdību.

Iespējām bagātākā, visvariatīvākā krāsa, kas bagāta ar toņiem un niansēm. Koki un zāle, meža terapija un pumpuru maigums. Tieksme pēc dzīves kvalitātes uzlabošanas. Rūpes par veselību. Zaļais – reformators, kas novietojies uz pjedestāla. Noraidīts reformators zaļo krāsu aizstāj ar sarkano. Zaļais neapmierinās ar zilā rāmo plūdumu, lai gan ir tā turpinājums. Zaļā krāsa – zilā turpinājums nākamajā paaudzē.

Prāta elastība, koncentrēšanās darbam, māka aizstāvēt un aizstāvēties. Neatkarīgs lepnums, bet ne paštaisnums. Zaļais – neatkarīgs spriedums. Zaļā zeme – cerība un mantojums.

Psiholoģiskā izpausmē zaļā ir neatlaidība un pašpārliecinātība.

Zaļā krāsa palīdz uzturēt psihisko līdzsvaru. Apliekot ap kaklu salātzaļa toņa šalli rīkles apvidū, tiek veicināta visa ēteriskā ķermeņa un asinsplūsmu attīrīšana.

Zaļā krāsa dainās nav nosaukta par neglītu, tā ir vienmēr izjusta kā skaista.

Ai, zaļā bērzu birze,

Tavu skaistu vainadziņu!

Man bāliņis Rīgā pirka,

Vēl tik skaista nenopirka.

Brašo un jaunības spēka pilno jaunekli visbiežāk salīdzina ar “zaļo ozoliņu”. Pastāv uzskats, ka ar zaļajām kapu velēnām simbolizēta iekļaušanās mūžīgajā dabas ritmā, kur dzīvība nekad nebeidzas. Zaļā krāsa simbolizē mūžīgo tapšanu, maiņu, augšanu.