Zils  

Zilajai krāsai ir saistība ar “auksto” intelektu. Senie latvieši Dievu un Debesis uzskatīja pa līdzīgiem jēdzieniem. Dievs tajā pašā laikā bija augstākais padoms. Mēlene – debesis ar zvaigznēm.

Zila krāsa saistās ar mieru, vēsumu. Tā simbolizē gudrību, atklāsmi, uzticību, pastāvību. Zilā krāsa ir Debesu valdnieka, sākuma, bezgalīgas telpas, dievbijības, augstsirdības krāsa.

Zilais – arī nevainība, pasivitāte.

Zili violetā krāsa izteic drūmumu un pesimismu.

Zili melns ir haosa krāsa.

Zilā krāsa labvēlīgi ietekmē pārpūlētu nervu sistēmu.

Zilais apģērbs – atturība, vēsums.

Zilas krāsa platība dabā ir liela: zemeslodes lielāko daļu aizņem ūdeņi, un visiem virs galvas ir debesis. Zilais ir ļoti dažāds: vēss gaiši zilais aukstā, saulainā ziemas dienā un piesātinātais zilais naksnīgajās debesīs. Zili zaļais negaisa sabangotos jūras ūdeņos un pelēki zilais mierīgajā Lielupes plūdumā.

Visā pasaulē visos laikos īpaši iecienīts ir bijis un ir tumši zilais. Indigo zils sastopams gan karaļu galmos, gan nabagu būdiņās. Mēļi zilu baltu ciltis pazina jau pirms 2000 gadiem. Šī krāsa sastopama arī latviešu etnogrāfiskajos tērpos. Latviešu etnogrāfijā zilais nedominē pār citām krāsām, bet harmoniski iekļaujas kompozīcijās kopā ar dzelteno, zaļo un sarkano.

Zilā krāsa ir diezgan atturīga – tā biežāk ir kā fons, uz kura izceļas pārējās krāsas, retāk – kā akcents. Tādēļ to iesaka kā piemērotu oficiāliem tērpiem. Zilā krāsa noder arī skolas apģērbam, jo lielajā cilvēku burzmā nerada pārslodzi nervu sistēmai, kā, piemēram, sarkanais, oranžais un asie krāsu kontrasti. Zilā krāsa ir visaukstākā visā krāsu aplī.

Zils – oranžs; auksts – silts; ziemeļi – dienvidi: - šajos pāros visizteiktāk jūtama “temperatūru” starpība.

Zils ir bezgalība un tukšums, no kura attīstās visa dzīvība.

Zilais akmens. No sasmalcināta lazurīta ieguva pigmentu, kuru augstu vērtēja Mezopotāmijā kā tempļu griestu rotājumu krāsu, kas simbolizēja dievišķo aizbildnību.

Zilādainais dievs. Rāmas, hinduista dieva Višnu avatāras, ķermeni parasti attēlo zilā krāsā. Līdzīgi tiek attēlots arī Krišna – otra iemīļotākā Višnu avatāra. Zilais ir krāsa, kas īpaši atbilst Višnu būtībai, jo simbolizē debess velves neaptveramo plašumu.

Zilo krāsu Vasilijs Kandinskis “nonesis” no debesīm, uzskatot, ka tā nav dzimusi uz zemes, bet apvienojumā ar dzelteno veido zemes miera un harmonijas krāsu – zaļo. Franču fiziologs Lušārs zilajam krāstonim piešķir cilvēcisku jūtu dziļumu, kas atspoguļo cilvēka koncentrēšanos uz savu rīcību un darbiem. Intraverta pasivitāte, sensuāls jūtīgums. Zilais – ātra uztveramība, debess un jūra, plašums un sasaistīta bezgalība.

Zilais – neagresīva uzņēmība, tieksme sasniegt uzstādīto mērķi. Zilā krāsa asociējas ar perspektīviem satekpunktiem, zvaigžņu māju, Dievmātes smaidu.

Psiholoģiski zilais izpaužas kā miers, harmonija, maigums un platoniska mīlestība. Kubisti poetizējot zilo krāsu, uzskatīja, ka “zilais mirst līdzīgi ziedam ievainota karavīra rokās”. Zilais sapnis un zilas tāles zilā vakarā, zilie ezeri un pieticības zilais rāmums. Koncentrēta debess un sastinguša ledus pasivitāte.

Fizioloģiskā iedarbība. Iedarbojas nomierinoši, iemidzinoši, palīdz koncentrēties, samazina asas sāpes, iekaisuma procesus, novērš drudzi, bezmiegu, nervu sistēmas traucējumus. To izmanto pārmērīga jūtīguma, uzbudinājuma, satraukuma gadījumos. Zilās gaismas starojums samazina galvassāpes, zobu sāpes, iznīcina baktērijas.

Zilā krāsa dainās raksturo apģērbu, augus, dzīvniekus, putnus, jūru u.c. Zilajai krāsai nav specifiskas simbolikas, taču netiešā nozīmē lietota, zilā krāsa parasti uzsver neglītumu, piemēram “zila seja”, “zilas lūpas”. Dažreiz “zils” nozīmē to pašu, ko “netīrs”, un palaikam tas lietots kopā ar melnu, lai vēl vairāk izceltu neglītumu vai slinkumu.

“Zili, melni tautu galdi,

Pieci gadi nemazgāti”.

Zili ziedi un apģērbs ir skaisti.

“Ziedi, mana linu druva,

Zilajiem ziediņiem,

Dancos Rīgas jauni kungi

Zilās samta biksītēs”.