Sarkans   

Sarkana  ir dzīvības un mīlestības krāsa. Latviešu etnogrāfijā to parasti lieto kopā ar balto krāsu. Kā liels patstāvīgs laukums tā parādās reti.

Slāvu tautām sarkanais simbolizē skaisto.

Sarkana krāsa simbolizē vīrišķo, aktīvo principu, karu, revolūcijas. Sarkanā krāsa saistās arī ar uguni, sauli, ticību, cēlsirdību. Ar šo krāsu jau no seniem laikiem saistās cīņa varas un mantas dēļ. Valdnieki mīl tērpties purpurā. Sarkana krāsa pasīvos cilvēkus aktivizē, bet aktīvos - uzbudina. Krēslā sarkans ļoti spēcīgi satumst un izskatās melns. Sarkanais un zaļais ir visdinamiskākais pretkrāsu pāris spilgtā gaismā. Taču krēslā abas krāsas it kā nomierinās un saplūst, jo abām ir līdzīga tumšuma pakāpe.

Apģērbā sarkanā krāsa iegūst labskanību, ja tā tiek papildināta ar citām nokrāsām. Sarkanajam piemīt īpašība izcelties uz kaut kā fona, nevis iekļauties apkārtējā vidē, jo šī krāsa arī Latvijas dabā nav sastopama lielos laukumos.

Sarkana - cilvēciska interese par apkārtējo pasauli. Aktīvs dzīvesveids. Gribasspēks un neatkarība. Sarkans - varonis un sportists, atlēts un ekstrēmists, sacensību tieksme, dzīvesspars, kustīgums un agresivitāte. Tieksme valdīt un tieksme iznīcināt. Sarkanais - seksualitāte un dionīsiska piezemētība. Vērsis un karogs, asinis un liesmas, dzīvesprieks un impulsīva darbošanās. Sarkanā dedzina un atjauno, vairo un iznīcina.

Sarkanais - spēks, kas apliecina cilvēciskas tieksmes. Sarkanā - dieva radīta, dabas noraidītā krāsa.

Indijā un Ķīnā līgavas tērpjas sarkanā, kas simbolizē veiksmi un auglību. Kristiešu kalendāros svētās dienas atzīmēja ar sarkanu krāsu un vēlāk tas kļuva par tradīciju. Taču sarkana ir arī briesmu krāsa, tāpēc brīdinājuma signāli bieži ir sarkanā krāsā.

Sarkanais karogs - revolūcijas un komunistiskās partijas simbols, pirmo reizi tika pacelts Francijas revolūcijas laikā. To par savu simbolu pieņēma Parīzes komunāri un vēlāk - Krievijas komunisti.

Sarkanais velns. Kopš viduslaikiem Sātans jeb Velns tiek attēlots sarkanās drēbēs tērpts vai ar sarkanu ādu. Sarkana ir elles uguns un lāsta krāsa. Tā arī simbolizē neapvaldītu kaisli un iekāri.

Svētā sarkanā krāsa. Vadot upuru piemiņas mesu, kristiešu priesterim mugurā ir sarkans amattērps, kura krāsa simbolizē izlietās asinis. Sarkanā ir arī Kristus ciešanu krāsa.

Vīrišķības simbols. Sarkanās krāsas asociēšana ar vīrišķību, briesmām un seksuālo uzbudinājumu padara to par visiecienītāko krāsu uzkrītošajiem sporta automobiļiem - vīrišķās veiksmes absolūtajam simbolam pārtikušās valstīs.

Purpurs. Rietumos, līdzīgi kā senajā Dienvidamerikā, purpurs simbolizē karaliskumu un imperatora varu. Tas ir lepnuma un grandiozitātes, kā arī taisnīguma simbols. Senajā Grieķijā no moluskiem iegūtā purpura krāsa bija greznība, ko varēja atļauties tikai bagātie. Tāpēc šī krāsa tagad simbolizē bagātību.

Sārts. Rietumu tradīcijā sārtā ir miesas, tāpēc juteklības krāsa. Būdams maigāks sarkanā tonis, tas vispirms asociējas ar sievišķību.

Oranžs. Līdzīgi sarkanajam, simbolizē liesmas, taču tas ir arī greznības un krāšņuma simbols. Ķīnā un Japānā oranžs tiek saistīts ar mīlestību un sauli.

Fizioloģiski sarkanā ir stimulējoša, asinsspiedienu paaugstinoša un nervu sistēmu uzbudinoša krāsa. Sarkana vairo darbaspējas un ļauj izjust darbā sasniegto uzvaras saldmi. Sarkanā krāsa fizioloģiski iedarbojas uzbudinoši, stiprinoši, satraucoši, tā atmodina. Senākos laikos Austrumos ar sarkano krāsu ārstēja bakas, šarlaku un daudzas citas infekcijas slimības. Ar sarkanu gaismu apstarotas brūces ātrāk sadzīst. Mazgāšanās sarkanā gaismā palīdz spēku izsīkuma, noguruma, depresijas un melanholijas gadījumos. Dažreiz to izmanto šizofrēnijas, dažādu audzēju ārstēšanā. Purpursarkanā krāsa ir pasīva, maziedarbīga.

Sarkanā krāsa dainās raksturo ziedus un augus un dažādas apģērba daļas. Sarkanā krāsa ir izcelta gandrīz tikai rotājumos.

Cilvēkam sārti vai sarkani vaigi ir veselīguma pazīme, un tāpēc tie ir arī skaisti. Bet ir arī dainas, kuras liek vairīties no tādiem ļaudīm, kam sarkani vaigi vai acis, - tie esot ļauni un afektīvi cilvēki.

Es pazinu to puisīti,

Kas kuls savu līgaviņu:

Sārti vaigi, rudas acis,

Pasarkani matu gali.