Vairošanās

Pirms izlemjat pavairot savu kāmi jums ir labi jāzin kur liksiet mazuļus, jo kāmim var būt no 8 līdz pat16 bērni (atkarīgs no sugas) , tāpēc jau iepriekš ir jāzina kāds būs bērnu liktenis.
  Mātītes var dzemdēt bērnus jau 3-6 nedēļu vecumā, bet tas var apturēt kāmītes augšanu. Vislabākais vecums pavairošanāi ir ap 4 un 6 mēnešiem. Bērnu skaits, grūtniecības ilgums u.c. ir atkarīgs no kāmja sugas.

Sīrijas kāmja vairošanās.

  Sīrijas kāmis ir vientuļnieks un tāpēc tikšanās ar pretējā dzimuma pārstāvi drīkst notikt tikai vairošanas sezonā, ja tas notkis citā laikā var notikt kautiņš. Nekad nemēģini pavairot mātīti, kas ir jaunāka par 4 mēnešiem vai vecāka par vienu gadu! Mātītei dzīvē var būt tikai 3 metieni.
  Kāmīte paliek neauglīga pēc 14 mēnešu vecuma. Tēviņš ir auglīgs līdz mūž beigām, bet vairošanās pēc 18 mēnešu vecuma ir tikai lieka pieūle viņa sirdij.
   Mātītēm gūtniecības ilgums ir 16 dienas.Tikai pēc desmitās grūtniecības dienas varēs redzēt, ka kāmīte ir stāvoklī. Viņas vēders paliks nedaudz apaļāks un krūtis piebriedīs.Grūtniecības laikā mātītei nepieciešams proteīniem bagāts uzturs (olu kultenis vai vārītas olas, kviešu dīgļi, siers u.c.) Divas dienas pirms bērnu dzimšanas būrim jābūt iztīrītam, jo kad bērni ir piedzimuši būri tīrīt nedrīkst.
  Parasti mātīte dzemdē vakarā, naktī vai agri no rīta. Ja jau ir pagājušas 18 dienas, kopš grūtniecības sākuma, bet bērni vēl nav piedzimuši, tad ir jākonsultējaas ar veterinārārstu.
  Vienā metienā piedzimstaptuveni 4-12 mazuļi un tie sver 2-3 g
  Kad bērni jau ir 7 dienas veci, tos var sākt mēģināt padzirdīt ar pienu un  nedaudz sausās barības iebērt migā, lai bērni ātrāk iemācītos ēst.
  Ja māte apsedz bērnus ar skaidām katru reizi, kad pamet migu, tad nevajadzētu būt ziņkārīgiem un skatīties vai trucēt mazuļus, citādi māte var tos iznīcināt. Bet ja mātei pametot ligzdu miga paliek neapklāta, tad vari mazuļus apskatīt, bet nedrīkst tiem pieskarties vai sadusmot māti.
  Kad bērni paliek vecāki dažas kāmītes atļauj saviem bērniem nedaudz paceļot un dabūt ēdienu priekš sevis pašiem. Bet citas nesīs bērnus atpakaļ uz migu un tādā gadījumā vēlams iebērt nedaudz barības midzenī, jo augoši mazuļi ļoti daudz ēd.
  Kad bērni ir vismaz 14 dienu veci var iztīrīt būri, ja tas ir netīrs, bet jāuzmanās, lai nesaniknotu māti.
  Bērnus no mātes var atdalīt 21 dienas vecumā, bet šis laiks var mainīties atkarībā no bērnu skaita un to lieluma, arī no mātes veselības stāvokļa.

jump.gif (5753 bytes)
Kāmīši